Karaağaç Acı Biberinde Hasat Vakti

Edirne tava ciğerinin vazgeçilmez eşlikçisi Karaağaç acı biberi için hasat sezonu başladı.

Meriç Nehri’nin zengin alüvyonları ile beslenen Karaağaç ovası, Edirne’deki tarımsal çeşitliliğinin gözlemlenebileceği, yeni ürün desenleri için deneysel çalışmalar yapmaya olanak veren özel bir tarımsal üretim sahasıdır.

Geçtiğimiz ay Edirne Lavanta Tarla Günleri ile binlerce ziyaretçiyi yöreye çeken Karaağaç ovasında yaklaşık iki ay sürecek Karaağaç acı biberinin hasadı başladı. Edirne’nin meşhur tava ciğerinin vazgeçilmez eşlikçisi olan Karaağaç acı biberi yörede yaklaşık 200 dekar alanda ekiliyor. Adını ekiminin yapıldığı Karaağaç semtinden alan biberler tava ciğeri hazırlayan yeme içme mekanları kadar yöre halkı ve gelen ziyaretçilerden de rağbet görüyor.

Biber Dizen Edirneli Kadınlar

Hasadı yapılan Karaağaç acı biberleri yöre kadınları tarafından iplere dizilerek güneş almayan, havadar ortamda kurumaya bırakılıyor. Tava ciğercilerin taleplerini karşılamak üzere küçük bir borsası dahi oluşan bu biberlerin hasadı fasılalar halinde iki aylık bir süreyi buluyor. Kuruyan biberler tava ciğeri salonlarında kızgın yağda kısa süre kızartılarak tava ciğerinin yanında garnitür olarak servis ediliyor.

Facebookpinterestmail