Karadeniz Pide Döner Salonu

Daha çok köfte ve çeşitli kırmızı et ürünleriyle nam salmış işletmelerin yer aldığı Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde uzun yıllardır farklı bir lezzetle tutunan Altekin ailesi, 20 yılı aşkın süredir et döneri ile adından söz ettiriyor.

Çorumlu bir aile işletmesi olan Karadeniz Pide & Döner Salonu’nun en belirgin özelliği, dönerin tam 1986 yılından bu yana aynı usta tarafından hazırlanması, terbiye edilmesi ve servise sunulması.

Trakya’nın çeşitli yerlerinde hizmet verdikten sonra 20 yıldır Pınarhisarlılara bu eşsiz lezzeti sunan Karadeniz Pide & Döner Salonu’nun 33 yıllık ustası Yusuf usta tarafından dananın en güzel yerinden seçilen etler yine Yusuf usta tarafından özenle hazırlanan terbiye sosunda bir gün bekletildikten sonra müşterilerin damak beğenisine sunuluyor.
Etin yüzde yüz dana etinden yapıldığını söylemeye gerek yok.

Ete az miktarda ilave edilen kuzu yağı da lezzetin bir diğer püf noktası. Kuşbaşılı kaşarlı pidede de bir hayli iddialı olan işletmenin döner üzerine kaşar ilave edilip kapalı bir şekilde fırında pişirilerek servis edilen dönerli pidesi de denemeye değer.

Karadeniz Pide & Döner Salonu

Adres : Orta Mahalle Salih Bilinmez Caddesi No: 34 Pınarhisar / KIRKLARELİ

Telefon : 0288 615 24 98

İrtibat Kişisi : Harun Altekin

Orkun AKMAN‘ın Trakya Kalkınma Ajansı işbirliği ile 2019 Haziran ayında hazırladığı Kırklareli Lezzet Durakları isimli çalışmasından, yazarının izniyle sayfalarımıza taşınmıştır. Çalışmanın tamamına AKMAN’ın Jorko Yollarda isimli web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Facebookmail