Kartalkaya Kır Lokantası

İstanbul’un hemen kıyısındaki Trakya, hele de Istrancalar kesimi, son yıllarda şehrin keşmekeşinden bunalanlar için bir tazelenme, hayattan kısa da olsa güzel anlar çalabilmenin mekanı oluverdi. Buna bir de yakın civardaki yerleşimlerden yollara düşen kalabalıkları ekleyin…

Böylesi kalabalıkları çekebilmek, bunu bir de sürekli kılabilmek için yörenin size sebepler sunması gerekir. Deniz, kum güneş; derin yeşil bir orman, tertemiz bir atmosfer, dingin ve temiz su kaynakları; zengin bir tarih, kültür ve insan dokusu…

Aklınıza gelebilecek yola çıkma sebeplerinizi birbiri ardı sıra dizebilirsiniz. Bunların bir kısmı mevsimsel şartlar ile sizi kısıtlıyor olabilir. Ama yukarıda henüz saymadığımız bir sebep var ki, aklınıza düştüğü, diliniz damağınıza yapıştığı an sizi durdurabilene aşk olsun ! Trakya lezzet durakları…

Kartalkaya Kır Lokantası; 12 yıl sonra yeniden…

Kartalkaya

Yörede son yıllarda turizm alanında yürütülen çalışmalar, tanıtım faaliyetleri meyvesini vermeye başladı görünüyor. Bu yöndeki çalışmaların önemli bir sacayağı ise, şüphe yok ki yörenin gastronomik değerleri üzerine oturuyor. Yörenin damak şenlendiren tadları için, hele de bu lezzetleri dingin bir doğada tadabilmek maksadıyla yollara düşmeye gocunmayan çok ciddi bir kalabalık var. Bu potansiyeli doğru değerlendirebilmek için yörede birbiri ardına açılan mekanlar bunun bir göstergesi.

İşte bu mekanlardan biri de Istrancalar’ın hemen eteğinde yer alan; doğa, kültür ve insan dokusuyla adını dile düşürmüş bir köy olan Poyralı’da yaz başında açılan; Kartalkaya Kır Lokantası

Kartalkaya Kır Lokantası aslında yeni bir mekan da sayılmaz. Hatta yörede kır lokantaları arasındaki ilk ciddi örneklerden olduğunu söylesek yeridir. Pınarhisarlı iş adamı Ali Osman Yapıcıoğlu, yaklaşık 15 yıl kadar önce kendi keyfine yaptığı bu mekanı bir süre kır lokantası olarak işletmiş. Yörede önemli konut işlerine imza atan Yapıcıoğlu’nun, bu mekanın yapımından peyzajına kadar her köşesinde bir katkısı var.

Gelgelelim yaşadığı iş yoğunluğu, ayrıca köy yerleşimlerinde o dönemler için böylesi bir mekanı işletmenin getirdiği zorluklar sebebiyle bu uğraşı uzun süreli olmamış. 12 yıl önce mekanı bir kır lokantası olarak işletmekten çıkartıp, zaman zaman kafa dinlemek için sığındığı bir mekana dönüştürmüş.

KartalkayaKamelyalar&BahçeKartalkaya Kır Lokantası, yörede turizm yönünde yaşanan olumlu gelişmelerin de etkisiyle, 2016 yılının yaz başında yeniden hizmete girdi. İşletmenin başına güvendiği bir ismi koyan mekan sahibi Yapıcıoğlu, bu defa mekanın uzun ömürlü olmasını istediğini de ortaya koymuş görünüyor.

Kartalkaya Kır Lokantası, Pınarhisar ilçesinin Poyralı köyü sınırları içerisinde, İğneada yolu üzerinde yer alıyor. Köyün İğneada yolu çıkışından sonra hepi topu 1 km mesafede, sol tarafta ve gözden kaçırmanızın mümkünü yok. Kıyısındaki Poyralı Deresi’nin suladığı verimli tarlaların arasında, ulu ceviz ağaçları ve ıhlamurlardan oluşan yeşilliğiyle kendini hemen ele veriyor. Hoş, mekanı tanıtan ve lezzeti haykıran tabelalar da cabası…

Birkaç dönüm arazi üzerine oturmuş mekan, bahçesine ilk adım attığınız andan itibaren sizi derin yeşili ile kuşatıveriyor. Ceviz ve ıhlamur ağaçlarının ancak güneş ışınlarının cılız huzmelerine izin vereceği kadar kesif bu yeşil doku altında, hemen yan taraftaki işlek yolda akan trafiği unutturan bir huzur hakim. Cıvıl cıvıl kuş sesleri burayı terk etmiyorsa, demek ki doğru adrestesiniz.

KartalkayaİçMekanKartalkaya Kır Lokantası bahçe ve kapalı mekan bütünlüğü ile misafirlerine hizmet ediyor. Hava şartları müsaitse kimsenin iç mekanı tercih edeceğini zannetmiyoruz. Yine de ilgilenenler için söylemiş olalım; Kartalkaya Kır Lokantası 52 kişilik bir iç mekana sahip. Sağlı sollu masaların olduğu uzun bir salon boyunca düzenlenmiş mekan, bahçeyi seyredebileceğiniz biteviye pencere açıklıklarıyla doğal ışıklanma sağlıyor. Mekanın atmosferini katmerlemek üzere kış aylarında kullanılmak amacıyla yapılmış bir de şöminesi var.

İç mekanın bir ucunda yer alan camekanlı büyükçe bir soğutucu bulunuyor. Burada mutfağın menüsünü zenginleştiren ürünler, özellikle de et ürünleri davetkarca salınıyor. Bu bölümün arkası servis bölümü olarak değerlendirilmiş. Özellikle et ürünlerini pişirebilecekleri ızgara ve taş fırın düzenekleri  ana mekandan kopmayan bu bölüme konumlandırılmış.  Bu bölüm bir kapıyla iç kısımdaki ana mutfak bölümüne bağlanmış.

İçerideki daha küçük olanına rağmen mekanının dışında büyükçe bir taş fırın daha bulunuyor. Bu fırın özellikle çevirme zamanlarında ve tandır yemekleri için değerlendirilmek üzere düşünülmüş.

Mekanın bahçesine giden yolda size mor ve pembe renkleriyle ortanca çiçekleri eşlik ediyor. Hava ne kadar sıcak olursa olsun, bahçe daima püfür püfür. Hatta bazen üstünüze bir şey almayı gerektirecek inceden bir ürperti bile duymanız mümkün. Orta kısma yakın konumlandırılmış büyükçe bir süs havuzu bulunan mekanda su sesi kuş cıvıltılarına karışıyor. Bahçenin diğer ucunda çocuklar için küçükçe bir çocuk eğlence alanı mevcut.

KartalkayaHavuz

Bahçenin Poyralı deresine bakan yüzüne sıra halde konumlanmış kamelyalara, ceviz ağaçları altında diğer masaları rahatsız etmeyecek uzaklıkta dizilmiş kır masaları eşlik ediyor. Bahçe 200 kişiyi ağırlamak üzere düzenlenmiş. İç mekanın sundurması altına dilenirse konulabilecek masalar ile bu sayı bahçe bütünlüğünde 250 kişiye kadar artırılabiliyor.

Kartalkaya Kır Lokantası, 2016 yaz sezonuna yetişebilmek için bir parça hızlı açıldığının eleştirisini yaparak şimdilik özellikle et mutfağının alışıldık ürünlerini ön plana koyuyor. Izgaralar, köfteler ve onlara eşlik eden lezzetler ile gelenleri ağırlamayı, açılışlarını dilden dile olsa da duyurmayı hedefliyorlar.

Şöyle bir avantajları var : Poyralı köyü Trakya’daki tüm yolların İğneada gibi bir turizm destinasyonuna bağlandığı ana kavşak üzerinde kurulu. Burası tabiri caizse Istrancalar’a doğru yükselen yolun en başı gibi görülebilir. Köyün sahip olduğu kültür, doğa ve insan dokusu bu yöreye gelenlerin birkaç saat için bile olsa gelenlerin soluklanmayı isteyebilmelerinin baş sebebi. Kültür turlarının pek çoğu mutlaka burada mola verip, meşhur pancar pekmezi başta olmak üzere yöresel ürünlerinin bulunabileceği köylüye ait Poyralı Yöresel Ürünler Pazarı‘nı dolaşıyor, bir etnoğrafya müzesi gibi düzenlenmiş Poyralı Köyü Kültür Evi’ni ziyaret ediyor, hele ki Ekim ayıyla birlikte köydeki pekmezhanelerde geleneksel usullerle pancar pekmezi üretimine tanıklık edebiliyorlar.

KartalkayaBahçe

İşte Kartalkaya Kır Lokantası bir yürüyüş mesafesindeki uzaklığı ile tüm bunları yapabilmeniz için size bir soluklanma mekanı sunuyor. Damağınızı şenlendirecek lezzetlerin hazırlanmasını beklerken tüm bunları yapabilirsiniz. Hatta hemen mekanın kıyısındaki Poyralı deresinin kıyısına, mekanın hemen alt kısmından kaynayan göze göze pınarlarına, Istranca Dağları manzarasına sahip bu dere yatağının yamacındaki üzüm bağlarına, makanın hemen kıyısındaki ayçiçeği tarlalarına ve yörenin meşhur şeker pancarı tarlalarına doğru kısa yürüyüşler yapabilir; burada emeğe bulanmış tarım işçilerinin konuksever sohbetlerine ortak olabilirisiniz.

Üstelik Poyralı’dan İğneada yönüne doğru olan lezzet durakları özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olabiliyor. Bu sebeple Kartalkaya Kır Lokantası aradığınız huzur ve lezzet için doğru bir seçenek diye ayrıca değerlendirebilirsiniz.

Kartalkaya Kır Lokantası’nda kullanılan ürünler elverdiğince bu civarın yerel üreticilerinden karşılanıyor. Örneğin; etler nefaseti ile adını dile düşürmüş, köy kasapçılığının yöredeki mahirlerinden, eti işlemeyi iyi bilen Sergen kasaplarından temin ediliyor. Domatesi, biberi, sebzesi Poyralı’nın tarımı iyi bilen ve olabildiğince geleneksel usullerle ürün yetiştiren köylülerinden temin ediliyor.  Poyralı köyünün meşhur odun ekmeklerini de unutmamak gerek tabi. Bu konuda öyle titizlik var ki; mekanın işletmecileri; “Çaydanlıkta kaynayan suyumuzu bile 15-20 km uzaklıktaki, Yeniceköy sırtlarında adını dile düşürmüş Balkan pınarlarından getiriyoruz.” diyor. Yaz sezonuna yetişebilmek amacıyla açılışlarının hızlı olması, menüde arzuladıkları zenginleşmeyi zamana yaymalarına sebep olduğu öz eleştirisini yaparak; ileriki zamanlarda taş fırında oğlak-kuzu tandır, çevirme gibi lezzetlerin hazırlanmasını amaçladıklarını fakat bunu bu lezzetlerin en tadında yediği bahar aylarında sunmayı düşündüklerini sözlerine ekliyor.

KartalkayaKamelyalar

Aileye hitap eden bir huzurla, çoluk çocuk torun tombalak gelebileceğiniz bir mekan Kartalkaya Kır Lokantası. Mekanda hafta içi 10.30, hafta sonları 9.30’dan itibaren kahvaltı alabiliyorsunuz. Diğer lezzetler için gece geç saatlere kadar açık mekanda ödemelerinizi kredi kartı kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bahçenin ana yola açılan her iki ucunda ve ikisini bağlayan bahçe içerisindeki yan yolda araçlarınızı park edebilmeniz mümkün.

Kartalkaya Kır Lokantası toplu yemekler ve özel kutlamalar için size keyifli bir ortam sunuyor. Yeşile kesmiş dokusu, kuş cıvıltıları arasındaki huzur dolu dokusuyla misafirlerinizi ağırlamak için çok doğru bir adres.

KARTALKAYA KIR LOKANTASI

Adres : İğneada Yolu Üzeri, 1. Km / Poyralı Köyü-Pınarhisar

Tel : (0288) 665 8256

Facebookpinterestmail