Kazıkta Çevirmenin Adresi; Dörtyol Köftecisi

Tozaklı Köyü’nde doğduktan sonra uzun yıllar köy dışında ızgara ve ocakçılık yapan Doğan Yıldız tarafından işletilen bu samimi ortamda lezzet de mükemmel sohbet de. Bulgaristan’ın Veliko Tırnova kasabasından göç eden bir ailenin torunu olan Doğan Yıldız, uzun yıllar çeşitli mekânlarda edindiği tecrübesini artık kendi işletmesinde veriyor.

Orman oğlağı da denen kara keçi oğlağını odun ateşinde pişiren Doğan Yıldız, bir çevirmenin tüm lezzetini verebilmesi için ağır ateşte, 4 – 4,5 saatte pişmesi gerektiğini vurguluyor. Oğlağın da kuzunun da sütten düştükten sonra çevrilmesi gerektiğini vurgulayan Doğan Yıldız tarafından işletilen işletmeye eş Fatma Yıldız’ın da maharetli eli değince ortaya eşsiz bir damak lezzeti çıkıyor.

Aralık ayı hariç yılın 11 ayı çevirmenin bulunabileceği işletmede köfte, sucuk, bonfile ve pirzola gibi et ürünleri de bulunurken kendi mayalarından yaptıkları koyun yoğurdunun yanı sıra yine kendi bahçelerinde yetiştirdikleri domates, salata ve soğandan oluşan salataları da denemeye değer.

Unutmadan… Doğan Yıldız’ın keyifli ve samimi sohbetine doyum olmadığını da notlarımız arasına ekleyelim.

Adresi: Tozaklı Köyü – Pınarhisar / KIRKARELİ

Telefonu: 0288 625 54 71 / 0544 599 78 38

İrtibat Kişisi: Doğan Yıldız

Orkun AKMAN‘ın Trakya Kalkınma Ajansı işbirliği ile 2019 Haziran ayında hazırladığı Kırklareli Lezzet Durakları isimli çalışmasından, yazarının izniyle sayfalarımıza taşınmıştır. Çalışmanın tamamına AKMAN’ın Jorko Yollarda isimli web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Facebookmail