Kırklareli Hardaliyesi Tescillendi

Kırklareli’nin kadim bağcılık kültürünün önemli ürünlerinden olan hardaliye Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan ( Türk Patent ) coğrafi işaret onayı aldı. Mustafa Kemal ATATÜRK’e 1930 yılında gerçekleştirdiği Kırklareli ziyaretinde ikram edilen ve “Bu içeceğimizi derhal millileştirin” övgüsüne layık görülen hardaliye için coğrafi işaret alma girişimleri uzun yıllardır sürüyordu.

Hardaliye Kırklareli’ne İşaretlendi…

Hardaliye, Kırklareli’nde üretilen tatlı ve kokulu Cabarnet, Merlot, Şiraz, Öküzgözü, Pamit, Papazkarası, Cardinal ve Alphonse çeşidi üzümlerin çekirdekleri ve kabukları ile ezilerek, hardal tohumu ve vişne yaprağı ile fermantasyona sokularak elde edilen, her yaştan insanın içebileceği alkolsüz bir içecektir.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930 yılında gerçekleştirdiği Kırklareli ziyaretinde kendisine ikram edilen ve “Bu içeceğimizi derhal millileştirin.” övgüsüyle karşılaşan hardaliyenin coğrafi işaret alabilmesi için uzun yıllardır çaba gösteriliyordu.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın önderliğinde yürütülen coğrafi işaret alma girişimlerinin ilki 31.12.2009 tarihindeydi. Bu tarihte yapılan başvuru 25.08.2012 tarihinde karara bağlanmış ve dosyada görülen noksanlıklar sebebiyle ret cevabı almıştı. Eksikliklerin giderilmesi için başlatılan çalışmalar neticesinde Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası pes etmeyerek 03.04.2013 tarihinde Türk Patent’e yeniden başvurdu. Uzun zaman alan incelemeler sonrasında hardaliye 28.12.2017 tarihinde Kırklareli’ne işaretli bir ürün olarak tescil edildi.

Facebookpinterestmail