Kırkpınar’a Sayılı Günler Kala Belirsizlik Sürüyor

Daha önce 2-3-4 Temmuz 2021’de yapılacağı duyurulan, ardından tarihi bir hafta ertelenerek 9-10-11 Temmuz 2021 olarak netleşen Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri bu yıl 660. defa düzenleniyor. Geçtiğimiz yıl pandemi kısıtlamaları sebebiyle yapılamayan yağlı pehlivan güreşlerinin bu yıl seyircili mi seyircisiz mi yapılacağına dair belirsizlik ise tam bir yılan hikayesine dönmüş durumda.

Bu yıl 660. Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri‘nin düzenleneceği haberi verildiği zaman Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada güreşlerin seyircisiz olacağı duyurulmuştu. Buna karşılık Edirne Belediyesi ve Kırkpınar Düzenleme Komitesinin güreşlerin seyircili olması yönünde ısrarları basına yansımıştı. Geçtiğimiz günlerde Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in Kırkpınarın seyircili olacağı yönündeki sosyal medya paylaşımı ise kafaları daha da karıştırdı.

Buna karşılık henüz resmi bir açıklamanın yapılmamış olması, Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Edirne’ye yola düşmeyi bekleyen güreş severler ile güreşler için gelecek ziyaretçileri bekleyen Edirne esnafı tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Öte yandan, 660. Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin televizyondan izleyiciye ulaştıracak yayıncı kuruluş geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi DMAX oldu. Başta ulusal düzeyde yayın yapan spor kanalları olmak üzere diğer kanalların ata sporu yağlı güreşlere bir futbol kadar ilgi gösterilmemesi ise tepki topluyor.

Facebookmail