Korsan Koyu Rotasında Mevsimsiz Kıyıköy

Kırklareli’nin Karadeniz’deki iki önemli kıyı beldesinden biri olan Kıyıköy, ki diğeri de İğneada’dır; Trakya’nın yoğun yerleşimlerinin olduğu iç kesimlerine ve İstanbul’a yakınlığı ile en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Eksik tanıtım ve önce denizle olan ilişkisi göz önünde bulundurularak sanki yaz dönemleri ziyaret edilen bir yerleşim gibi bir algı bıraksa da, aslında Kıyıköy; kültür turlarına, deniz mutfağıyla gastronomi turizmine, doğa yürüyüşleri başta olmak üzere spor ve etkinlik gruplarına her daim göz kırpan mevsimsiz bir kıyı beldesidir.

Korsan Koyu © Selim AYSEL

Hemen hemen her hafta sonu en az bir doğa yürüyüşü grubunu ağırlayan Kıyıköy, kışa “merhaba” dediği ilk haftalardan birinde, Trakya’nın deneyimli doğa sporları kulübü Zirve Dağcılık Tekirdağ ekibini ağırladı. Son yıllarda Kıyıköy’deki en popüler doğa yürüyüşü rotaları arasında yerini alan “Kıyıköy–Mağaralar-Korsan Koyu” rotasında yürüyüşlerini gerçekleştiren ekibin etkinlik sonrası paylaştığı fotoğraflar, Kıyıköy’ün mevsimsizliğinin de adeta kanıtı…

Kıyıköy-Mağaralar-Korsan Koyu Rotası © Selim AYSEL
Keyif dolu bir rota

Kıyıköy’e gelen doğa yürüyüşü grupları, Selvez Koyu’nda yürütülen Rusya Türkiye arasındaki Türk Akımı Doğal Gaz Hattı çalışmalarının sürmesi sebebiyle adımlarını keyif dolu bir başka rotaya çevirdiler. Kıyıköy merkezinden başlayan ve yine Kıyıköy merkezde biten “Mağaralar-Korsan Koyu-Deniz Mağaraları” rotası… Deniz ve orman bütünlüğünde, her yaş grubuna hitap edebilen rota özellikle Karadeniz’in doyumsuz manzaralarını falezlerden seyretme imkanı sunuyor. Bu etkileyici falezler arasında içerilere sokularak gözlerden saklanmayı başaran Korsan Koyu ve Deniz Mağaraları ise rotanın bonusu…

Korsan Koyu, Kıyıköy © Selim AYSEL

Öte yandan Kıyıköy’e yakın bir mesafeden başlayarak orman içindeki karstik yapıda gizlenmiş kara mağaraları rotanın bir başka çekim merkezini oluşturuyor.

Kıyıköy Mağaraları © Selim AYSEL

Bu rotayı yürümek için Zirve Dağcılık Tekirdağ gibi deneyimli ekiplerin etkinlik takvimlerini takip edebilir yahut Kıyıköy merkezde bu rotayı yürüten deneyimli yerel rehberlerden yardım alabilirsiniz. Keyifli yürüyüşler !

Facebookmail