Kuru Yufka

Trakya mutfağında hamur işleri çokça yer bulur. Özellikle köy yaşantısı içerisinde gündelik işler çokça yer tuttuğu için kısa kış günlerinde yemek hazırlamak için kalan zaman kısıtlıdır. Bu sebeple mutfak işlerinin pratiğe dökülmesi önem taşır. Erişte ( ev makarnası ) ve kuskus gibi hamur işlerinin pratikliğinin yanında, Trakya mutfağında kışlık olarak pide-börek yapımı için kuru yufka hazırlanması yaygındır. Özellikle Kırklareli’nin Balkan köylerinde kuru yufka hazırlanmasına çokça raslarız.

Hamuru tutulup sini büyüklüğünde açılan yufkalar odun ateşine oturtulmuş sac üzerinde pişirilir. Yufkalar üst üste dizilerek kuru sofra bezlerine sarılır. Kış boyunca nemden korumak kaydıyla saklanabilir. Bir diğer hazırlama yöntemi ise; yufka sac üzerinde önce altlı üstü bir defa ateşe gösterilerek pişirilir. İyice kurumadan (şekil verebileceğimiz esnekliğini kaybetmeden) yufkaya gözleme hazırlarken yaptığımız gibi zarf şeklinin verilerek daha kare-dikdörtgen forma dönüştürülmesidir. Böylece bez ya da mukavva kutular içerisinde daha fazla sayıda kuru yufka saklamak mümkün olabilmektedir.

Yufkaları pide-börek yapmak için pişirmeye hazırlamazdan evvel genişçe bir siniye birkaç bardak ılık su ve birkaç kaşık da sıvı yağ konulur. Yufkalar ister bütün ister iri parçalara kırılarak yağlı suya sokulur. Her tarafına yağlı su değmesi sağlanan yufkalar çok bekletilmeden çıkartılır. Eğer yufkalar zarf şeklindeyse, yine altlı üstlü olacak şekilde yağlı suya sokulup bir bez örtü altında 3-5 dk yumuşaması beklenir. Böylece zarf şeklinde kapanan kanatlar kırılmadan dikkatlice açılabilir. Yine yuvarak bir yufka elde edilmesi böylece mümkün olabilir.

Malzemeler :

  • 5 yumurta
  • 1 su bardağı sıvıyağ
  • Ilık su ( Arzuya göre süt )
  • Tuz
  • Un

Hazırlanışı :

  • Derince bir kabın içerisinde yumurta, sıvıyağ, ılık su, tuz ve aldığı kadar un ile çok sert olmayan bir hamur elde edilir.

Not : Ilık su yerine hamura lezzet katması için süt katılarak yoğurma işlemi gerçekleştirilebilir. Fakat hamurun süt ile karılması sonucu kırıklı yufkalar elde edersiniz.

  • Yufkaları bir sofra üzerinde un ile orta boy bir sini büyüklüğünde açın.
  • Açılan yufkaları odun ateşi üzerine oturtulmuş yüksek harlı bir sac üzerinde kurutuncaya kadar ters-yüz ederek pişirin.

Not : Eğer zarf şeklinde yufkalar elde etmek istiyorsanız, önce yufkaların her iki yüzünü de bir defa çevirin. Ardından önce yuvarlak yufkalarınızı sağ ve sol kanatlarından içe, ardından da uzun karşılıklı kenarlarından bir daha üzerine katlayıp sacda çevirerek pişirmeye devam edin.

  • Yufkalarınızı kuru sofra bezi veya mukavva kutu içerisine kuru bez-gazete kağıdı gibi havanın nemini saklama sırasında emebilecek şekilde kaplayıp havadar serin bir yerde saklayın.
Facebookpinterestmail