Mercan Restaurant

Son yıllarda doğal, yerel ve sağlıklı lezzetlerin izini sürerek şehir dokusunun içine kısılmış değil, bizatihi bu lezzetleri o doğallığın, yerelliğin ve sağlığın kaynağı olan tabiatın içerisinde tatmak üzere yollara düşmeyi göze alanların sayısında hatırı sayılır bir artış gözleniyor. Öyle ki, bu konuda adını dile düşürmeyi başarmış bazı yerleşimler için bu durum, hiç de göz ardı edilemeyecek, küçük çaplı bir turizm hareketliliği demek. İstanbul gibi bir metropole, Çorlu, Çerkezköy, Lüleburgaz gibi çalışma hayatının yoğun geçtiği iş alanları ve sanayi merkezlerine yakınlığı düşünüldüğünde, Trakya’nın bazı kesimleri bu konuda bir cazibe merkezi oluşturuyor. Tekirdağ’ın Saray ilçesi de, Kıyıköy gibi çokça ziyaret edilen bir turizm beldesine giden yolun hemen başında oluşunun verdiği avantajı sahip olduğu doğallıkla harmanlayarak, kendisi için kazanıma dönüştüren yerlerin başında yer alıyor. 2018’in sonbaharında kapılarını ziyaretçilerine açan Mercan Restaurant, kullandığı doğal, yerel ve sağlıklı ürünleri, kuş cıvıltıları içerisindeki davetkar bahçesiyle yörenin bir lezzet durağı olarak anılması yönünde attığı adımlara bir adım daha aldırmayı vaat ediyor.

Bir “lezzetler durağı” olarak Saray…

Yazının girişinde de bahsettiğimiz gibi; Tekirdağ’ın Saray ilçesi, sahip olduğu avantajları yörenin bir lezzet durağı olarak anılmasına vesile olabilecek kazanımlara dönüştürmeyi başaran Trakya yerleşimlerinin başında geliyor. Istrancalar’ın hemen eteklerinde kurulu olan ve Ergene nehrinin duru kaynaklarına sahip ilçe, topraktan gelen tarımsal üretimiyle hayvancılıktan gelen deneyimlerini ve haklı şöhretini yöre mutfağına yansıtmayı başarıyor. Bunun ipuçlarını, yörede son yıllarda birbiri ardı sıra açılan kır bahçelerinin davetkar yol tabelalarında yakalayabiliyoruz. “Doğal”, “yöresel”, “organik”, “temiz”… Bu sözcükler bazen fazla hamaset yükleniyor gibi görünebilir fakat Saray ve civarında bu konuda oldukça titiz davranan işletmeler bulacağınızı söyleyebiliriz.

Mercan Restaurant & Cafe

2018 sonbaharında açılan Mercan Restaurant onlardan biri. Ahşap dokunun ağırlıklı olduğu, çevre düzenlemesiyle oldukça davetkar olan mekan, 2 bin 700 metrekare alan üzerinde yer alan 300 metrekarelik kapalı mekana ve mekana omuz veren bahçe kamelyalarına sahip. İşletmesini Mercan Sütçü, Gülseren İşeri ve Serdar Uruç yapıyor. Tam bir Trakya aşığı olan Serdar bey, farklı sektörlerde geliştirdiği güçlü iletişim becerisini bu defa yörenin bir turizm yatırımına kanalize etmeyi tercih etmiş. Bu sebepledir ki, mekanda karşınıza dikilecek ilk şey “güler yüz” olacak, orası kesin.

Mercan Restaurant aslında günün her saatini geçirebileceğiniz bir mekan. Özellikle hafta sonları ailelerin bir araya gelmek için tercih ettiği mekan, kahvaltısıyla tüm bireyleri aynı masa etrafında ve sanki kendi evlerinde bir aile kahvaltısındaymış rahatlığı sunarak toplamayı amaçlıyor. Mekanın vaat ettiği doğallık ve yerellik daha kahvaltıda misafirleri yakalıyor. Yumurtasından sütüne, yağından balına birçok ürün o yöresel nefaseti damaklara taşımayı başarıyor.

Aynı nefaseti ve hassasiyeti mekanın ana konsepti olan et ve et ürünlerinde de görüyorsunuz. Bu yörede, olabildiğince doğal yayılışıyla yetişen hayvanlardan elde edilen etler itinayla işlenip masada damak çatlatan lezzetler olarak yerini alıyor. Hoş, Saray ve çevresi bu konuda hak edilen bir şöhrete sahip fakat mekanın ayrı bir iddiası olduğunu da eklemeliyiz. Hatta bu ürünleri sadece mekanda tatmakla kalmayıp, şarküteri bölümünden alarak eve götürmek isteyeceksiniz.

Yörenin doğal lezzetlerinden biri de manda sütü. Özellikle çocukların beslenmesinde güçlü bir ürün manda sütü. Saray ve köylerinde manda yetiştiriciliği önemli bir yerde duruyor. Manda popülasyonunun arttırılması için yörede çeşitli projeler yürütülüyor. Sütü kadar ürüne dönüştürülmüş hali olan yoğurdu ve kaymağı ile de aranan lezzetlerden. İlçe merkezinde ve köylerinde bu ürünleri bulabileceğiniz pek çok lezzet durağı bulabilirsiniz. Onlardan biri de Mercan Restaurant. Bu kıymetli ürünün marka değerine dönüşmesine katkı sunacakları aşikar.

Mercan Restaurant günü hoş bir sohbetle demlendirmek isteyenler için aynı zamanda bir kafe konsepti sunuyor. Restaurant titrine bakıp kapısından dönmenize gerek bırakmıyor. Kapıları misafirleri için daima açık. Aynı zamanda, yeşillikler içerisindeki bahçesi, özellikle yaz akşamlarındaki düğün ve davet organizasyonlarına, küçük çaplı toplantılara, yörede doğa yürüyüşü yapan ve kültür turları düzenleyen grupların yeme içme ihtiyacına ev sahipliği yapmak için oldukça ideal. Dedik ya, burada her şey müşteri memnuniyeti ve güler yüz üzerine kurulmuş.

Mercan Restaurant & Cafe
Adres: Pazarcık Mahallesi Tahir Efendi Korusu Küme Evler No: 3/2 Güneşkaya Mevkii Saray / Tekirdağ
Tel: 0533 318 67 40

.

Facebookmail