“Meriç Yer Fıstığı” Markalaşma Yolunda

Edirne’nin Meriç ilçesinin en önemli tarım ürünlerinden olan yer fıstığı markalaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yörede bilinen tarihiyle yaklaşık 200 yıldır üretilen ürünün tescil başvurusu 2017 yılnda yapılmış, sürdürülen çalışmalar sonucunda tescil edilmişti.

Alternatif değil, geleneksel tarım ürünü

Edirne’nin tarımsal ürün deseni içerisinde özel bir yere sahip yer fıstığı Meriç ilçesinde geniş alanda üretimi yapılan bir üründür. Trakya’daki yaygın olarak üretimi yapılanlar göz önüne alındığında yer fıstığı üretimi alternatif ürün olarak ortaya çıkmış bir ürün gibi algılanabilir. Oysa ki, durum hiç de öyle değil. Edirne’nin Meriç ilçesinde sürdürülen fıstık üretimi iki yüz yılı bulan bir geçmişe sahip. Hal bu olunca, Meriç’te üretilen yer fıstığını alternatif değil geleneksel üretim gamının bir parçası olarak değerlendirmek yerinde olacaktır.

Meriç ovasının kumsal topraklarını seven yer fıstığının ekili olduğu alanlarda her sene artış gözleniyor. Ayçiçeği ve buğday gibi Trakya çiftçisinin alışageldiği ürünlere göre yaklaşık beş kat daha karlı olan yer fıstığının Meriç ve köylerinde ekimi yapılan alan altı bin dekar alanın üzerine çıkmış durumda. Nisan sonu Mayıs başı gibi ekim dikimi yapılan yer fıstıkları yaklaşık beş aylık bir süre sonunda hasada geliyor. Ekim ayı ile birlikte başlayan hasat dönemi sonrası kurutma ve paketleme işlemlerinin de tamamlanmasıyla Meriç yer fıstığı pazara arz edilecek hale geliyor.

Meriç yer fıstığında marka değer çalışmaları

Meriç Kaymakamlığı, Edirne Tarım İl Müdürlüğü, Meriç Tarım İlçe Müdürlüğü, Meriç Ziraat Odası gibi kurum ve kuruluşlar tarafında geliştirilen projeler çerçevesinde Meriç yer fıstığının ekim dikim alanlarının geliştirilmesi, kırsal kalkınma modeli olarak yöre çiftçisi için özendirilmesi, ürünün kalitesinin korunması ve tanıtımının yapılarak katma değeri yüksek alternatif yan ürünlere dönüştürülmesi için çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Trakya Kalkınma Ajansı’nın da maddi ve teknik destek verdiği projeler neticesinde ilk olarak Meriç yer fıstığı tescil edildi. Ajanstan sağlanan desteklerle hasat, kavurma ve paketleme makineleri alındı. Tanıtım atağında PTT ile işbirliğinde yürütülen projeler çerçevesinde Meriç yer fıstığını sembolize eden özel tanıtım pulları bastırıldı. Ayrıca Meriç yer fıstığı ve Meriç pirinci gibi yerel ürünlerin %30 daha indirimli fiyatla tüketiciye ulaştırılması için kargo desteği sağlandı. Yöresel ürünlerin görücüye çıktığı fuar ve festivaller ile turizm stantlarında ise ürünün tanıtımına ayrı bir yer veriliyor.

Tüm bu destek projelere ilave olarak geçtiğimiz aylarda Meriç Kaymakamlığı’nın himayelerinde ilgili kurum ve kuruluşların paydaşlığında yürütülen çalışmalar neticesinde, Meriç fıstığından fıstık ezmesi gibi katma değeri yüksek gıda ürünlerin hazırlanıp pazarlanmasına başlandı. Bu çalışmanın ürünün marka değerine önemli bir katkı yapması amaçlanıyor.

Facebookpinterestmail