Mimar Sinan’ın İzinde Yeni Bir Turizm Rotası

Mimar Sinan’ın Trakya’daki eserlerinin bir kültür rotası oluşturacak şekilde ele alındığı, Trakya Kalkınma Ajansı ( TRAKYAKA ) ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ( TURİNG ) işbirliğiyle hayat bulan “Mimar Sinan’ın İzinde; Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk” projesi düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. Yerli ve yabancı turistler için yeni bir kültür rotası önermesi sunan projenin tanıtım toplantısı Mimar Sinan’ın en görkemli eseri olan Edirne’deki Selimiye Külliyesi bahçesinde gerçekleştirildi.

Trakya İçin Yeni Bir Turizm Rotası

TRAKYAKA ve TURİNG işbirliğiyle çalışmaları 2016 yılında başlayan “Mimar Sinan’ın İzinde; Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk” isimli turizm rotasının tanıtımı 10 Nisan 2018 Salı günü, Mimar Sinan’ın şüphesiz en görkemli eseri olan Selimiye Külliyesi bahçesinde gerçekleştirildi. Saat 15.30’da başlayan tanıtım toplantısına siyaset, bürokrasi, tarih, sanat ve turizm çevrelerinden davetliler ile basın çalışanları katıldı.

“Mimar Sinan’ın İzinde; Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk” Projesi Tanıtım Toplantısı

Mimar Sinan’ın İzinde; Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk” isimli projenin tanıtım toplantısında Edirne Valisi Günay ÖZDEMİR, Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Suphi SAATÇİ birer konuşma yaptı. Konuşmalarda projenin Trakya turizmine sağlayacağı katkılar ile temenniler dile getirilirken, zamanın çok ötesine ruh üfleyen büyük usta Mimar Sinan’ın verdiği eserler ekseninde sanatçı kişiliğinin altı çizildi.

Proje hakkında…

Trakya Kalkınma Ajansı’nın paydaşları ile yürüttüğü proje ile Trakya’da turizm potansiyelinin artırılması ve çeşitlendirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında Mimar Sinan’a ait Trakya’daki eserlerin tarih ve mimari açıdan uzmanlarınca ele alındığı bir teknik kitap ile seyahat severlerin rahatlıkla okuyabileceği şekilde kaleme alınan ve İngilizcesi ile birlikte yayımlandığı bir rota anlatım kitabı hazırlandı. Her iki kitaba rota üzerindeki eserlerin işaretlendiği ve kısa bilgilendirmelerle sunulduğu bir de harita eşlik ediyor.

Trakya Gezi Rehberi olarak konsept belirleme çalışmalarına ve rota anlatım kitapçığına katkı verdiğimiz “Mimar Sinan’ın İzinde; Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk” projesinin çalışmaları 2016 yılında başladı. TURİNG’in daha önce İstanbul için hazırladığı çalışmanın temel olarak modellendiği proje kendine özgü yönleriyle İstanbul’unkinden ayrılıyor.

Mimar Sinan Eserleri’nin bir gün içinde yürünebilir rotalar halinde sunulduğu İstanbul çalışması tarihi yarımada başta olmak üzere şehir merkezi ile sınırlı kalmıştı. “Mimar Sinan’ın İzinde; Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk” projesi ise rota dışında bırakılan, İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinden başlayıp Trakya topraklarını katederek Edirne’de son buluyor. Osmanlı’nın iki başkentini Mimar Sinan’ın eserlerini takip eden bir güzergah ile birleştiren proje adını buradan alıyor. “Mimar Sinan’ın İzinde; Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”…

“Mimar Sinan’ın İzinde; Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk” proje kitapları ve haritası

Trakya Gezi Rehberi olarak projenin isim belirlemesinde ve temel konseptinde daha önceki yıllarda sayfalarımızda yer verdiğimiz çalışmadan faydalanıldı. Rota Trakya ve Edirne rotaları olarak iki gün boyunca gezilebilecek şekilde planlandı. İlk gün İstanbul’dan yola çıkan ziyaretçiler gün içerisinde Trakya’nın üç şehri boyunca yol katederek Mimar Sinan eserlerini görme şansı yakalayacak. Geceyi Edirne’de konaklayacak ve ertesi günü Edirne rotasında çoğu birbirine hepi topu bir yürüyüş mesafesindeki Sinan eserlerine ayıracaklar. “Mimar Sinan’ın İzinde; Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”larında İstanbul’dan Edirne’ye uzanan rotayı dolaşacak olan ziyaretçiler yörenin diğer tarihi, turistik ve gastronomik değerlerini deneyimleme şansı bulacaklar.

Proje etkileşimli ve geliştirilebilir bir turizm rotası olarak planlandı. Rotayı dolaşmak isteyenlerin sadece bir şehire mahkum olmaması; İstanbul’la birlikte Trakya topraklarında Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’ye ait üzerinde Mimar Sinan’ın eserleri bulunan yerleşimleri görmesi, bu durumun ilgili yerleşimlerin turizm potansiyeli ve çeşitliliğine katkı sunması amaçlandı. Bu maksatla rota sadece Mimar Sinan eserlerinin tarihi ve mimari açılardan anlatıldığı monotonluktan çıkartılarak, eserlerin çevre ile olan ilişkileri ilgili yerleşimin tarih, kültür, insan, doğa ve sosyal doku gibi ilgi çekici yönleriyle bağ kuracak şekilde kaleme alındı.

Öte yandan, uluslararası kültür yolları arasında yer alan ve Trakya topraklarından da geçerek İstanbul’da nihayetlenen Sultanlar Yolu ve Via Egnatia Yolu ile eklemlenebilecek projenin, Avrupa’dan gelebilecek ziyaretçiler için bir alternatif rota önermesi planlandı. Rota aynı zamanda Trakya turizmi için gelecek vaat eden Trakya Bağ Rotası ile paslaşabilecek bir potansiyel barındırıyor.

Mimar Sinan’ın İzinde; Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk” rotası Türkiye’nin serhad şehri Edirne’de nihayetlenmesine rağmen, sınır ötesi işbirliği projeleriyle Mimar Sinan’ın geniş Rumeli coğrafyasındaki diğer eserlerini kapsayacak, böylelikle rotanın uluslar arası bir kültür yoluna dönüşmesinin önünü açacak şekilde ucu açık bırakıldı.

Türk mimarlık sanatının büyük ustası Mimar Sinan’ın Trakya’ya armağan ettiği yirminin üzerinde eserin gezilebildiği “Mimar Sinan’ın İzinde; Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk” projesinden beklenen farkındalık ile, güzergah üzerinde bulunan ve Sinan’ın çevresel koşullar sebebiyle feryat eden bazı eserlerinin de kurtarılması, koşullarının rehabilite edilmesi amaçlanıyor.

Şimdiden Uzakdoğulu Ziyaretçilerin İlgi Odağı Oldu

Proje çalışmaları devam ederken bir yandan da projenin ön tanıtımı ve alt yapısı ile ilgili çalışmalar eş zamanlı sürdürüldü. İstanbul’dan Edirne’ye uzanan bir güzergah boyunca Mimar Sinan eserlerinin görülebileceği rotanın mimariye, tarihe ve kültür turlarına meraklı yerli ve yabancı turistleri buluşturması bekleniyor. Düzenlenen ön tanıtımlarda Uzakdoğulu turistlerin şimdiden ilgisini çektiği gözlemleniyor. Proje kapsamında farklı kitlelere ve pazarlara seslenebilecek tur paketleri hazırlandı. Özellikle Uzakdoğulu turistleri ülkemize çeken seyahat acentalarıyla iş birliği günden güne derinleştiriliyor. Bu maksatla Japonya ve Güney Kore’den gelen turizmciler ve basın mensupları için geçtiğimiz aylarda tanıtım turları düzenlendi. Bu süreçte İstanbul Rehberler Odası işbirliğinde kırka yakın rehbere proje hakkında eğitim verildi. Proje çerçevesinde rehberler için hazırlanmış bir rehber el kitabı, seyahat severlere hitap eden ve Türkçe-İngilizce basılmış bir rota anlatım kitapçığı ile rota üzerindeki eserlerin gösterildiği bir de harita hazırlandı.

Trakya Gezi Rehberi olarak projede rota anlatımını üstlendiğimiz kitapçık…
Teşekkürlerimizle…

Trakya Gezi Rehberi olarak içerisinde yer almaktan ve katkı sunmaktan mutlu olduğumuz çalışmanın Trakya turizmine katkı sunmasını diliyor, projede emeği geçenleri kutluyor ve bu çalışmanın bir parçası olmamıza olanak veren Trakya Kalkınma Ajansı’na teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliyoruz.

Facebookmail