Must-Et Kasap Steak House

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı olan ve daha çok pekmezi ile meşhur olan Poyralı Köyü’nde 2017 yılından bu yana Must-Et markasıyla hizmet veren Mustafa Kaçanlar Trakya’nın Nusret’i olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Gölcük depremi sonrası 2002 yılında Kırklareli’ne gelerek sıfırdan bir hayata başlangıç yapan Mustafa Kaçanlar, çobanlıkla başlayıp garsonlukla sürdürdüğü meslek hayatında şu an zirvede. Üç yıl çalıştığı Meydan Köftecisi’ni satın alarak Must-Et markasını yaratan Mustafa Kaçanlar, et konusunda iddialı ancak kuzu küşlemede ise bu iddiasını bir adım daha yukarıyı çıkartıyor.

Dana ve kuzu etinden başka etin girmediği mekânda hem danayı hem de kuzuyu körpe ve iyi besili cinslerden seçen Mustafa Kaçanlar mesleğini adeta sanatla birleştiriyor. İstanbul’dan çok sayıda müşterisi bulunan işletmeyi ziyaretimiz sırasında karşılaştığımız Hamdi Alkan da mekânın müdavimlerinden.

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Mustafa Kaçanlar, aile işletmesi olarak sürdürdüğü hizmetinde eşiyle birlikte harikalar yaratmaya devam ediyor. Köfte ve sucuğu da denemeye değer.

Must-Et Kasap Steak House

Mekân Adı : Must-Et Kasap Steakhouse

Adresi : Poyralı Köyü – Pınarhisar / KIRKLARELİ

Telefonu : 0288 665 83 20 / 0538 643 30 43

İrtibat Kişisi : Mustafa Kaçanlar

Öne Çıkan Lezzeti : Kuzu Küşleme & Beyti Sarma

Orkun AKMAN‘ın Trakya Kalkınma Ajansı işbirliği ile 2019 Haziran ayında hazırladığı Kırklareli Lezzet Durakları isimli çalışmasından, yazarının izniyle sayfalarımıza taşınmıştır. Çalışmanın tamamına AKMAN’ın Jorko Yollarda isimli web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Facebookmail