Orkun Akman’dan “Kırklareli Lezzet Durakları”

Trakya Gezi Rehberi için verdiği kültür, sanat ve turizm içerikli yazılarıyla tanıdığımız Orkun AKMAN, Trakya Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla yürüttüğü bir proje çerçevesinde bu defa Kırklareli Lezzet Durakları’nı kaleme aldı. Kırklareli Valisi Osman BİLGİN’in Pancarköy’de tattığı bir köfte üzerine şekillenen fikrin peşine Orkun AKMAN, Trakya Kalkınma Ajansı’nın ana yürütücülüğünde Kırklareli’ne bağlı 6 ilçe, 7 belde ve 10 köyü ziyaret ederek 46 mekanın öne çıkan lezzetlerini derledi.

Kırklareli Lezzet Durakları

Yıllarca kabuğuna çekilmiş bir halde yaşayan Kırklareli, turizm alanındaki hamleleriyle sektörde yer bulmaya, böylelikle tanınırlığına omuz vermeye çalışıyor. Doğa, kültür ve deniz turizmine ilave olarak son yıllarda gastronomik değerleriyle de ön plana çıkmaya çabalayan kent, yürütülen projeler, yerel lezzetler üzerine açılan mekanlar, “slowfood” akımına Trakya ölçeğinde öncülük ediyor oluşu, gastronomisi üzerine kurgulanan festivaller gibi daha pek çok öncü yaklaşımla gözleri üzerine çekmeyi başarmış görünüyor.

Daha çok Edirne turizmi, kültür ve sanat hayatı üzerine yazılarıyla tanıdığımız, Trakya Gezi Rehberi sayfalarına defalarca bu yönüyle katkı sunmuş olan Orkun AKMAN, bu defa bir proje çerçevesinde derinlikli bir çalışma yaparak Kırklareli Lezzet Durakları’nı kaleme aldı.

Hikaye aslında Kırklareli Valisi Osman BİLGİN’in ziyaret ettiği Pancarköy’de tattığı bir köfte üzerine başladı. Sayın Vali’nin Recep UĞURLU’nun yaptığı köfteyi tatmasından sonra gelişen fikir doğrultusunda hareket eden Orkun AKMAN, çalışmayı yürütebilmesi için gerekli desteği Trakya Kalkınma Ajansı’ndan buldu. Projenin oturacağı ana ekseni kuran AKMAN, 2019 Haziran’ında Kırklareli’ne ait 6 ilçe, 7 belde ve 10 köyü yaklaşık 15 günlük bir sürede ziyaret ederek bu yerleşimlerdeki 49 mekana ait öne çıkan lezzetleri, bizzat tadarak ve işletmecilerinin bizatihi anlatımlarından derledi, kayda ve kaleme aldı. AKMAN’ın çalışmasına en az bu lezzetler kadar iştah açıcı fotoğraflar eşlik ediyor.

Orkun AKMAN, Kırklareli Lezzet Durakları’nı derlerken, bir yöntem olarak nüfusu 50 binin üzerinde olan il merkezi ile en büyük ilçesi olan Lüleburgaz’ı çalışmanın dışında tuttu. Ziyaret ettiği yerleşimlerde adını dile düşürmüş mekanlar kadar, salaş, kıyıda köşede kalmasına rağmen yöreyi temsil ettiğine inandığı lezzetlerin yer aldığı mekanları tercih eden AKMAN, kolay erişilebilmesi için çalışmasını Jorko Yollarda isimli kişisel blogu ile sosyal medya hesaplarından yayımladı.

Orkun Akman’a Kırklareli turizmine suduğu katkı için teşekkürlerimizi iletiyor, keyifli okumalar dileğiyle sizi bu lezzetli çalışmaya ulaşabileceğiniz sosyal medya hesaplarına yönlendiriyoruz.

Jorko Yollarda

Time to Go

Facebookmail