Osmanlıdan Cumhuriyete Kırklareli İl Merkezinde Sağlık Alanında Yapılan Çalışmalara Genel Bir Bakış

2019 Yılının Kasım ayında Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün sebep olduğu ve ölüme varan sonuçlar doğuran Covid-19 ; 2020 ilk çeyreğinde dünyanın neredeyse tamamına yayılarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ( küresel salgın ) olarak tanımlandı. Dünyanın en güçlü devletlerini dahi temellerinden sarsan pandemi, maddi değerler kadar moral değerleri de alaşağı ederek insanoğlunu “yeni normal” denilen davranış kurallarına uymaya zorlar hale geldi.

Sağlık altyapıları güçlü, karar alma mekanizmalarını hızlı ve akılcı işleten devletler Covid-19’un sebep olduğu hasarları olabildiğince göğüslerken, Türkiye bu tablo içerisinde öne çıkan devletlerin başında yer aldı. Tablonun bu şekilde gerçekleşmesinde sağlık ordumuzun neferleri, doktorundan hemşiresine, hasta bakıcısından kat görevlisine kadar birçok alanda hizmetlerin aksamadan yürümesine omuz veren sağlık çalışanlarımızın özverili ve cansiperane çabalarıysa takdire şayandır.

Sayfalarımıza Kırklareli özelinde belgesel niteliğinde içerikler veren ve her bir araştırmasıyla şehrin kent belleğini tazeleyen Barış TOPTAŞ; “Osmanlıdan Cumhuriyete Kırklareli İl Merkezinde Sağlık Alanında Yapılan Çalışmalara Genel Bir Bakış” isimli çalışmasını tam da bu süreçte tamamlayarak, Tıp Bayramı vesilesiyle 14 Mart 2020’de yayımladı ve sağlık çalışanlarına ithaf etti.

Sizi Barış TOPTAŞ‘ın bu kıymetli çalışmasıyla başbaşa bırakırken, Trakya Gezi Rehberi’ne sunduğu katkılar için bir daha teşekkürü borç biliyoruz. TOPTAŞ’ın diğer çalışmalarına sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Not : Aşağıdak numaralar ile sayfalar arasında geçiş yapabilirsiniz

Facebookpinterestmail