Panli Panayırı, Yeniden…

Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde her yıl Eylül ayında düzenlenen asırlık Pavli Panayırı bu yıl kapılarını 111. defa ziyaretçilere aralıyor. Geçtiğimiz yıl Covid-19 pandemisi sebebiyle düzenlenemeyen panayırın, alınan tedbirler çerçevesinde bu yıl yeniden yapılacak olması yörede büyük coşkuyla karşılandı.

Trakya’nın asırlık panayırı; PAVLİ

Trakya’nın coşkusunu yitirmeden günümüze kadar gelmeyi başarmış, bir kültür öğesi olarak halkın belleğinde yer edinmiş Pavli Panayırı 1910 yılından beri kutlanıyor. Panayır II. Dünya Savaşı sırasında bir defa ve geçtiğimiz sene pandemi tedbirleri çerçevesinde bir defa daha olmak üzere iki sene haricinde kesintisiz kutlanmış.

Panayırın resmi adı “Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı”. Halk arasında “Sonbahar Panayırı”, “Pomak Bayramı” ve en bilinen adı olan “Pavli Panayırı” olarak dillendiriliyor. Pavli, panayırın düzenlendiği Pehlivanköy’ün eski adı. Nüfusu iki binin az üzerindeki ilçeyi, panayırın düzenlendiği dört gün boyunca başta civar yerleşimler olmak üzere, Trakya ve Türkiye’nin pek çok köşesinden on binlerce kişi ziyaret ediyor.

Geçtiğimiz yıl Covid-19 pandemisi sebebiyle yapılamayan Pavli Panayırı, bu yıl Ticaret Bakanlığı’na yapılan başvuru ve alınan tedbirler çerçevesinde yeniden düzenleniyor. İlçede hatırı sayılır bir sosyo-ekonomik hareketliliğe sebep olan panayırın tarihi 9-12 Eylül 2021 olarak duyuruldu.

Yöre halkında kültürel, sosyal ve ekonomik kökler bulan panayırın düzenlenecek olması yöre halkı tarafından coşkuyla karşılandı. Pavli panayırına başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden fotoğraf ve kültür turları düzenleyen turizm acentaları da karardan oldukça memnun. Şimdiden doluluk oranlarının yakalandığı ve ek turlar gerekebileceğinin haberleri geliyor.

Foto : Ayhan MAYİR

Facebookmail