Papaz’ın Evi’nden Butik Otele

Zengin tarihi, derin mavi ile yeşilin tonlarına bezenmiş doğası, sıcakkanlı insan dokusuyla “İstanbul’dan kaçılacak 10 yer” minvalinden önermeler arasında “Top 10”da ilk birkaç sırayı paylaşanlar arasında kesinlikle Kıyıköy’e rastlarsınız. Turizmin senelerdir el yordamıyla yürüdüğü, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Karadeniz kıyısındaki bu şirin balıkçı beldesinde, son zamanlarda turizm adına gözle görülür, olumlu değişimler yaşanıyor. Son zamanlarda, zamanın tanığı, yıkılmaya yüz tutmuş tarihi Kıyıköy evleri bir bir restore edilerek deniz kokulu bu beldenin dokusuna geri kazandırılıyor. Onlardan biri de, yaz sezonu başlarken beldenin konaklama ihtiyacına katkı sunmak üzere hizmete giren Konak Butik Otel.

Restorasyon öncesi ve sonrası
Konak Butik Otel

Kıyıköy’ün en eski binalarından biri olarak tarihe şahitlik etmiş yapı son zamanlarda yıkılmaya yüz tutmuşken, tarihi dokunun geri kazanılması üzerine beldede sürdürülen ilham verici projelerden hareketle yeniden restore ettirildi. Bina alt katı yeme içme sektörüne, üzerindeki iki kat ise butik otel olarak hizmet vermek üzere 1 Haziran 2019 tarihinde açılarak hizmet vermeye başladı.

Edirne gibi tarihi dokunun yoğun olduğu bir şehirde birçok restorasyon projesine imza atmış mimar Ercüment Tekin’in önderliğinde ele alınan yapının kesin yapım tarihi bilinmiyor. Buna rağmen “geç Osmanlı” özellikleri gösteren yapının en az yüz elli yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor. Bir dönem içerisinde Kıyıköy’de yaşayan kilise papazın oturmuş olmasından sebep “Papaz’ın Evi” olarak bilinen binada yaklaşık on beş yıl öncesine kadar yaşam sürerken, sonrasında boşaltılan yapı yıkılmaya yüz tuttu. Üç katlı ahşap yapı, sahibi Seçkin Misket’in girişimleri, Kültür Bakanlığı ve TOKİ katkılarıyla mimar Ercüment Tekin’e restore ettirildi.

Konak Butik Otel – Oda

Papazın evinden butik otele dönüştürülen yapıda giriş katı bir kafe olarak düzenlenmiş. Sıcak yaz akşamlarında soluklanacağınız bahçesi kafe bölümünün bir parçası olarak hizmet veriyor. Giriş üzeri iki kat ahşap yapının ilgili bölümleri ise, bu tarihi dokuda konaklamak isteyecekler için butik otel olarak düzenlendi. Yapının dört odası, binanın tarihi dokusundan uzaklaşılmadan yeni bir anlayışla ve misafirlerin mutlu hissedeceği şekilde ele alındı.

KONAK BUTİK OTEL

Cumhuriyet Caddesi / Kıyıköy

Seçkin MİSKET ( 0535 819 40 54 )

Facebookpinterestmail