Pavli Panayırı 107 Yaşında

Türkiye’nin dolayısıyla da Trakya’nın geleneksel anlamda yaşayan en büyük panayırı olan Pavli Panayırı, içinde bulunduğumuz 2016 yılında 107. yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Pehlivanköy Belediyesi tarafından yapılan duyuruya göre; 107. Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı, nam-ı diğer Pavli Panayırı bu yıl 15-16-17-18 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu yıl aynı zamanda Kurban Bayramı ile tarihleri çakışan panayırın her zamankinden daha fazla ziyaretçi çekmesi bekleniyor.

Bir asırlık panayır; Pavli…

1908 yılında dönemin padişahı Sultan II. Abdülhamid Han tarafından verilen emirle yapılması planlanan Pavli Panayırı, dönemin çalkantılı şartları sebebiyle 1910 yılından itibaren Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde kutlanmaya başlanmıştır. Günümüze kadar kesintisiz gelen panayır Türkiye’nin ve dolayısıyla Trakya’nın yaşayan en büyük panayırı olma özelliği taşımaktadır. Yörede yerel yönetimlerce belirlenen tarihlerde ve genellikle 3. haftasonunu kapsayacak şekilde 4 gün süreyle düzenlenen panayır boyunca, Trakya’nın en küçük ilçelerinden olan Pehlivanköy on binlerce ziyaretçiyi ağırlar.

Pavli Panayırı hakkında daha fazla bilgi için, sayfalarımızda yer alan; Pavli Panayırı; Bir Asırlık Gelenek ve Pavli Panayırı’nın Kurulmasına Dair “İrade-i Seniyye” Belgesi isimli içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Fotoğraf : Ayhan MAYİR

Facebookpinterestmail