Pazarlı Doğa Alabalık Restaurant

İsminde yer alan “doğa” ibaresini okuduğunuzda, zaten nasıl bir yere gidiyor olabileceğinizin ipuçlarını bulabilirsiniz. Ama ben çok daha fazlasını bulabileceğinizi şimdiden sizin adınıza söyleyebilirim. Hele ki bir de büyük şehirlerde yaşıyorsanız, şehirlerin insanı boğan tüm sıkıntılarından çok uzak olacağınızın garantisini verebilirim. Yanınıza kar kalabilecekler arasında, sevdiklerinizle doğanın içinde sakin ama tazelenmiş hissi uyandıran güzel bir gün ve damağınızda yer edecek lezzetler olacak.

Sizi yeşilin ve tarihi dokunun birbirine nüfuz ettiği en güzel köşelerden birine, Kırklareli’ nin Vize ilçesine götürüyorum. Buradan da ilçenin 7 km batısında yer alan Pazarlı köyüne gideceğiz hep birlikte.

Pazarlı, Vize gibi tarih sahnesinde önemli olagelmiş bir yerleşim yeri. Kuzeyinde yer alan vadi ağzının, hemen verimli Vize ovalarına kavuştuğu düzlükte kurulmuş köy. Antik Roma Su Yolu ile buradan İstanbul’a kadar uzanan güzergah boyunca İstanbul’a su taşınmış. Köyün kaynaklar mevkiinden itibaren bu su yolunun ayakta kalabilen izlerinin araştırılmaya ihtiyacı var. Yine bu bölgenin kuzeyinde bulunan kaya mezarlar da bu bölgenin, ola ki su yollarının başında oluşu sebebiyle, önemli bir yerleşim olduğunu söyler bizlere.

Osmanlı’nın Balkanlar’a uzanan sefer yolları üzerinde bulunan Pazarlı ovası o dönemler sefer üzerindeki ordunun barınma, sıhhiye, iaşe gibi ihtiyaçlarını giderdikleri bir önemdedir.

DoğaAlabalıkRestaurant

Etrafında medeniyet kurmaya muktedir bu kaynak sularının bir sırrı olmalı. Öyle ya; seneler sonra, yine sularının sunduğu nimetler sebebiyle başka misafirlerinin ağırlıyor Pazarlı. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan bu köyü, son yıllarda bilinir kılan ve adını her yerde dillendiren bir başka durum var artık.

Buranın bir lezzet durağı haline gelmesine önayak olan Doğa Alabalık Restaurant.

Buraya yatırım yapanlar elbetteki ardına duracakları dayanaklara ve beceriye sahiptiler. Neyle karşılaşacaklarını bilmeseler de, deneyimlerinden neyi sunabileceklerini iyi ezber etmişlerdi belli ki. Hoş, zaman da onları yanıltmadı. İsminden de anlaşılacağı üzere, alabalığı ile Trakya’ nın birçok yerinden misafirlerini ağırlarken, İstanbul’ dan bu lezzet durağına gelenlerin sayısında günden güne bir artış gözleniyor. Öyle ki, özellikle haftasonları için önceden rezervasyon yaptırılması konusunda yaptıkları uyarılara dikkat etmekte fayda var.

Doğa Restaurant alabalığını hazırlanışı ve sunumuyla lezzet düşkünlerine sevdirmeyi başardıysa da, şimdi alabalığının bile tahtını sallayan bir başka lezzet var. Giden herkesin diğerine muhakkak dene” diye önerdiği bir lezzet. Isırgan otu çorbası…

Bu lezzet birçokları için şaşırtıcı gelebilir. Hatta “Kesinlikle denemem !” diyenler de çıkabilir içinizde. Ama “Neyi kaçırmış olabilirim acaba ?” diye sizi kemiren kurt galip gelir de bir kere denerseniz eğer; ” Aramıza hoşgeldiniz !

Rumeli mutfağında otlarla yapılan böreklere rastlanır. Özellikle mübadele sonrası dönemlerde, Rumeli mutfağından Trakya’ ya taşınmış ısırgan otu çorbası ise eski kuşaklardan sonra malesef neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir çorbaydı. Şimdilerdeyse doğanın kucağındaki bu huzurlu mekanda hakettiği şöhretini yeniden dillendiriyor.

Bu mekan içkisiz, yeşillikler içinde, huzur dolu bir yer aynı zamanda. Çocuklarınızın gönlünce vakit geçirebileceği bir bahçesi var. Konuklarınızı ağırlamak, toplantı ve törenleriniz için de hizmet veren Doğa Alabalık Restaurant, talep etmeniz halinde size hitap edebilecek başka lezzetleri de menüsüne ekliyor. Zira mutfaktaki maharetli eller, yemeklere lezzet üstüne lezzet katıyor.

Bahçesindeki eski bir su değirmeni, hala suya methiyeler düzerek dönüp duruyor.

Sabahtan günün geç saatlerine kadar açık bu mekanda, güzel bir köy kahvaltısı yapmanız mümkün. Mis gibi kokusuyla davetkar köy ekmeği, yanında yörenin yakın zamanda organik ürün sertifikası alacak Istranca ballarını tadabilirsiniz. Hele ki Trakya’nın özellikle de Kırklareli’nin beyaz peynirinin, beyaz köpük gibi tereyağının ve eski kaşarının bir o kadar meşhur olduğunu söylemeye gerek yok. Kavurma, kaya böreği, zeytinle çeşitlenmiş kahvaltı sofranızda çayınızı yudumlarken, çocuklarınız da mis gibi doğal köy sütlerini tadabilirler.

Dediğimiz gibi; ısırgan otu çorbası ve çeşitli usullerde hazırlatabileceğiniz alabalık bu mekanın menüsünün gözdeleri. Fakat eğer mevsimindeyseniz, Karadeniz’in diğer lezzetli balıklarını da burada tatma şansınız var.

Çevirme Trakya’ nın birçok yerinde olduğu gibi burada da damakları şenlendiriyor. Diğer ızgaralar ve ev yemeklerini Doğa Restaurant’ta bulmanız mümkün. Hatta önceden bildirilen rezervasyonlarla size yönelik lezzetler de hazırlanabiliyor. Eğer ev yemekleri seven biriyseniz çömlekte pişen kuru fasulyeyi bir kenara kaydetmeniz gerektiğini söylemeliyim. Bu yörede yetişen fasulyenin, odun ateşinde ve güveçte katmerlenmiş lezzeti sizi şaşırtıcı derece de keyiflendirebilir.

Bu mekan ilk açılışında isminde yer alan “alabalık restaurant” titrini şimdilerde sadece “doğa” vurgusuyla karşılıyor diyebiliriz. Hala alabalık yapıyorlar elbette ama sahip oldukları doğanın mekanın en büyük kazanımı olduğu su götürmez bir gerçek. Huzurlu, dingin ve lezzetli dolu bir zaman geçirmek için mutlaka uğramanız gereken bir mekan…

DogaRestaurantPazarlı

DOĞA ALABALIK RESTAURANT

Pazarlı Köyü / VİZE

Rezervasyon Tel : 0 288 318 30 82

Facebookmail