Pınarhisar MYO Kırklareli Mutfağını Taçlandırıyor

Kırklareli Üniversitesi, Pınarhisar Meslek Yüksekokulu,  Bursa’da 16-17 Mayıs tarihlerinde ikincisi düzenlenen Ulusal Gastronomi Yemek Yarışması‘ndan dört dalda katıldıkları kategorilerin her birinden ödülle dönmeyi başardı. Kırklareli mutfak kültürünün tanıtılmasında değerli çabaları olan ve şimdiye kadar aldıkları çeşitli ödüllerle bunu ortaya koyan Pınarhisar MYO İkram Hizmetleri Bölümü öğrencileri, bu başarıların bir tesadüf olmadığını bir kere daha ispat ettiler.

Bursa’da düzenlenen yarışmada yine Kırklareli yemeklerini ve mutfak uygulamalarını öne çıkartan ekibin başarısı hakkında, bölümün öğretim görevlisi ve aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda Kırklareli Mutfağı isimli kitabı ile benzer bir hizmeti taçlandıran Ali ÇAKIR şunları kaydetti.

“Tüm Aşçılar Federasyonu’ na bağlı UPADER (Uludağ Profesyonel Aşçılar Derneği) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Ulusal Gastronomi Yemek Yarışması 16-17 Mayıs tarihlerinde Bursa’da yapıldı. Pınarhisar MYO olarak katıldığımız dört kategoriden de ödülle döndük.

İkram Hizmetleri 2. Sınıf öğrencilerimizden Berna Çolak Orijinal Türk Yemekleri Kategorisinde Kalle ile Gümüş madalya, Merve Dorudoğan Kuzu Yemeklerinde Hardaliyeli Kuzu Pirzola ile Bronz madalya, Şeyma Yüksel Makarna Kategorisinde Ispanaklı Makarnayla Bronz Madalya, Ufuk Akdeniz Balık Kategorisinde Sebze Yatağında Somon Izgara ile Merit ödülü aldılar.

Kırklareli yemeklerimizden biri olan Kalle’nin bu ikinci ödülü. Yöresel yemeklerimizle şehrimizi tanıtmaya devam ediyoruz.

Hardaliyenin sadece bir içecek değil aynı zamanda et yemeklerinde önemli bir lezzetlendirici olduğunu farklı platformlarda her zaman vurguladım. Bu doğrultuda da zaman zaman deneysel mutfak uygulamaları yaptım ve öğrencilerime aktardım. Merve de bunlardan biri olan Hardaliyeli Kuzu Pirzola ile yarıştı.

Öğrencilerimizin dereceye girmesi kadar bizi mutlu eden noktalardan biri de Kırklareli Hardaliyesi’nin ve yemeklerinin tanıtımının yapılmasıydı. Pınarhisar MYO olarak öğrencilerimizle Kırklareli’mizi ve en iyi şekilde temsil ettik.

Doğrusunu söylemek gerekirse öğrencilerimle yarışmaya özel, haftalar öncesinden bir hazırlık yapmadık. Yarışmaya mutfakta tek bir deneme ile katıldık. Yıl içerisinde derslerde yapmış olduğumuz uygulamaların meyvelerini topladık. Bu dereceler bu sene mezun olacak olan öğrencilerimizin sektöre ne kadar hazır olduklarının da bir göstergesidir. Kaliteli eğitim verdiği çıktılarla ölçülür. Bu da okulumuzun başarısını gösterir.”

Trakya Gezi Rehberi olarak Ali ÇAKIR ve öğrencilerini yöre kültürüne katkıları dolayısıyla kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Facebookpinterestmail