“Poyralı Köyü Yöresel Ürünler Pazarı” açıldı.

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Poyralı köyü, İğneada gibi bir turizm destinasyonu üzerinde oluşunun verdiği avantaj, sahip olduğu doğa, kültür ve insan dokusu ile yörenin en dikkat çeken, yerelden ve öz değerleriyle kalkınma girişimlerinin eko-turizm önermeleriyle harmanlandığı özel bir yerleşimdir.

Pınarhisar Kaymakamlığı ve köy insiyatifinin katkılarıyla yapılan, köyün sahip olduğu bu öz değerlerin yöreyi ziyaret edenlere sunulabileceği “Poyralı Köyü Yöresel Ürünler Pazarı” açılışı 27.06.2016 tarihinde, davetli protokol mensuplarının ve halkın  geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

Pınarhisar Kaymakamı Cemal DEMİRYÜREK’in yöre halkıyla koordinasyon içinde yürüttükleri projeye dair süreci, hedeflerini özetlediği açılış konuşmasının ardından, Kırklareli Valisi Esengül CİVELEK de bir konuşma yaptı ve “Hayırlı olsun!” dileklerini iletti.

Yöresel ürünlerin satışının gerçekleştirileceği prefabrik stantların anahtar teslimleri yapılarak, açılış kurdelesi kesildi. Ardından Vali CİVELEK ve beraberindekiler yöresel ürünlerin bulunduğu stantları gezdi ve alışveriş yaptı. Vali CİVELEK’in ücretini ödeyerek aldığı ürünlere ait “siftah parası” bereket getirmesi temennisi ve günün anısına çerçeveletilmek üzere kenara ayrıldı.

“Poyralı Köyü Yerel Ürünler Pazarı” hakkında…

Proje devlet vatandaş işbirliği ile yürütülen, yerelden eko-turizm ile kalkınmanın modellendiği örnek bir proje olarak düşünülmüş. Pınarhisar Kaymakamlığı’nın yürütücülüğündeki  sürece Poyralı köyü halkı bizzat katılmış.

Bunun için köy merkezinde, okul binası çevresinde ve ana yola komşu bir alanda düzenleme yapıldı. İklim şartlarındaki değişimlerde de hizmet verebilecek şekilde  11 adet prefabrik stant hazırlandı. Bu sayının ihtiyaca göre artırılması proje dahilinde değerlendiriliyor.

Bilindiği üzere Poyralı köyü et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, geleneksel metotlarla sürdürülen tarımsal ürünleriyle ön plana çıkıyor. Hele ki Ekim ayı ortalarından kış ortasına kadar süren bir zaman diliminde, geleneksel ritüeller kuşanarak üretilen köyün pancar pekmezi “Poyralı Pekmezi” adıyla oldukça meşhur. Her yıl bu üretimi yerinde görmek için yöreye pek çok kültür, fotoğraf ve gastronomi turu düzenleniyor.

İlk etapta yöresel ürün stantlarında yukarıda saydığımız yöresel lezzetler ile köylünün kışlık olarak hazırladığı Trakya tarhanası, kesme, erişte, kuskus, yöre balları,  turşu ve reçel gibi yöre kimlikli gıdaların yer alması planlanıyor. İlerleyen süreçteyse, bu alanın hemen yanında yer alan Poyralı Köyü Kültür Evi’nde örneklerini göreceğiniz ve nasıl dokunduklarına tanık olacağınız, Poyralı’nın meşhur el dokumaları ile el emeği hediyeliklerin stantları süslemesi amaçlanıyor.

Bu örnek projenin amaçlarından biri de çalışkan ve girişimci yöre kadınının sosyal hayattaki gücünü gösterebilmek, aile ekonomisine katkısının artırılması.

Trakya Gezi Rehberi olarak, sayfalarımıza defalarca konu olmuş Poyralı köyü için Poyralı Yöresel Ürünler Pazarı‘nın hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletmeyi bir görev biliyoruz.

Facebookpinterestmail