Şarköy Turizmine Taze Kan; Ganohora Butik Otel

Tekirdağ’ın turizm portföyündeki çeşitlilikten en nasipli ilçesi Şarköy, Mayıs ayının ilk günlerinde turizmdeki bu kazanımlarını değere dönüştüren yepyeni bir konaklama tesisine daha kavuştu. Ganohora Butik Otel Şarköy’e bağlı İğdebağları Köyü’nde hizmete girdi.

Ganohora Butik Otel , geçtiğimiz senelerde “Şehirsiz bir hafta sonu…” sloganıyla Şarköy İğdebağları’nda aynı isimde bir de kır restaurantı açan turizmci Mesut MAHMUTOĞULLARI’nın bu yöreyle ilgili turizm vizyonun ikinci ayağını oluşturuyor. Bu girişimlerinde onu en çok destekleyenlerin başında eşi Sevda Şahin MAHMUTOĞULLARI gelmektedir.

Daha önce sayfalarımızda MAHMUTOĞULLARI’nın yöreyi keşfedişine dair hikayeye yer vermiştik. Uzun yıllar turizm işiyle ilgilenen MAHMUTOĞULLARI bu defa bir tatilci gibi geldiği Şarköy’e, özellikle de İğdebağları’nın eşsiz doğasına ve manzarasına aşık olur. Turizm sektöründeki deneyimlerini bu yörenin potansiyeliyle buluşturmak üzere yola çıkar. İstanbul gibi insanı boğan büyük şehirlerin keşmekeşinden kendi kaçışının hikayesi, bu yörede yerleştirmek istediği “yavaş turizm” konseptinin de sloganı oluverir bir anda. “Şehirsiz bir hafta sonu…”

Tekirdağ yönünden Şarköy’e oradan Gelibolu yönünde Çanakkale boğazına uzanan; mehtapla yakomozlanan pırıltılı suların gerisinde, Marmara Denizi’nin orta yerinde yükselen Marmara, Avşa ve Ekinlik gibi adaların, denizin karşı kıyısındaki Çanakkale’ye ait kıyı yerleşimlerinin pırıltılı ışıklarının huzurla izlenebildiği engin bir ufka bakan İğdebağları Köyü’nde ilk işletmesi olan Ganohora Restaurant & Cafe-Bar’ı birkaç yıl önce açar MAHMUTOĞULLARI.

Ganohora kısa sürede gastronomi ve eko-turizm alanındaki önermeleriyle kısa sürede yörenin en bilinen, gelmişken mutlaka uğranılan mekanı oluverir. İstanbul gibi bir metropole olan yakınlığın avantajıyla “şehirsiz bir hafta sonu” geçirmek isteyenlerinin, dingin bir doğada kendilerini tazeledikleri bir adrese dönüşür Ganohora.

GanohoraOtel

Gelen misafirlerin ağırlanması için yörenin sunabildiği imkanları kullanan Mesut MAHMUTOĞULLARI, bu eksiklikten hareketle hayalini kurduğu bir konaklama merkezini hayata geçirmek için harekete geçer.

Zeytin ve üzüm bağlarının orta yerinde, keyif dolu bir deniz manzarasının eşlik ettiği İğdebağları’nda yapımına başladığı Ganohora Butik Otel 3 Mayıs 2014 günü nihayet açıldı.

Butik otel konseptiyle hizmet verecek olan mekan 20 yatak kapasiteye sahip ve 6 odalı olarak planlandı. Açık ve kapalı restaurantıyla yörenin geleneksel mutfağına zengin ve ehil ellerde deniz mutfağı ürünleri, dünya mutfağından örnekler eşlik ediyor. Keyif dolu, eşsiz bir manzaraya sahip mekanda bir de açık yüzme havuzu yer alıyor.

Yöreye gelenler sadece Şarköy’ün yaz turizmi olanaklarından değil, eko-turizm portföyündeki diğer önermelerinden de faydalanabiliyor. Doğa yürüyüşçüleri, fotoğraf meraklıları, kültür turizmi yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Gelenler Uçmakdere’de yamaç paraşütü yapabilir, Ganos Dağları’nın çeşitli parkurlarında doğayla iç içe vakit geçirebilirler. Uçmakdere, Mürefte, Şarköy gibi yerleşimlerin geçmişle kucaklaşan dokusunda zamanın nasıl geçtiğini anlamak bile mümkün değil.

Öte yandan gastronomi turizmi için yöreyi dolaşanlar kendilerine bir dolu yapacak şey bulabiliyorlar. Özellikle bağbozumu dönemlerinde bu yöreyi görmek isteyenlerin sayısı bir hayli artıyor. Keza üzüm bağlarından daha geç gerçekleşen zeytin hasadı dönemi de kaçırılmaması gereken zamanlardan. Bağcılıkta yörenin zamanın imbeğinden süzdüğü deneyimleri, Şarköy yöresinin günümüzde Trakya Bağ Rotası isimli gastronomi turizmi önermesinin en önemli duraklarından biri olmasını sağlamış durumda.

Ganohora Butik Otel ve diğer işletmeleri olan Ganohora Restaurant & Cafe-Bar yörenin her biri marka olmuş bağcılık ürünlerinin tadımına olanak veriyor. Ganohora Butik Otel’e yöre turizminine kattığı değer ve yöre insanlarına hatırlattığı “kendi değerleri üzerinden yükselen bir gelecek kurabilme” vizyonu için Trakya Gezi Rehberi olarak teşekkürlerimizi sunuyor, başarılar diliyoruz.

GANOHORA BUTİK OTEL

İğdebağları Köyü, 1. Km / Şarköy-Tekirdağ

Tel : 0 282 520 00 20 / Gsm : 0 534 578 17 11

Facebookpinterestmail