Saros Körfezi’nde Orman Yangını

Keşan’ın Saros Körfezi‘nde kıyısı bulunan Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasındaki ormanlık alanda 24.06.2016 günü akşam saatlerinde başlayan yangın iki gün sonra kontrol altına alınabildi.

Yerleşim yerlerine çok yakın bir mesafede başlayan ve rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçrayan yangın kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Durumu yetkililere ileten vatandaşların ihbarıya civar yerleşimlerden çok sayıda ekip ve 3 yangın helikopteriyle çalışmalara başlanmasına rağmen, rüzgar çalışmaları zorlaştırdı. Havanın karardığı saatlerde vatandaşların da yardımıyla yangının köylere zarar vermesinin önüne geçilmeye çalışıldı.

Yangının Sazlıdere Köyü girişindeki otluk alanda başladığı tespit edildi. Yangının çıkış noktasında 2 evde büyük çarpa maddi hasar oluşurken, çok sayıda arı kovanı kül oldu. Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy ve bazı Edirne İl Genel Meclisi üyeleri de yangın bölgesine giderek, yetkililerden bilgi aldı.

26.06.2016 günü itibariyle kontrol altına alınabilen ve soğutma çalışmalarının kontrollü olarak sürdürüldüğü bölgede çoğunluğu orman bölgesi 40 hektarlık bir alanın yandığı bildirildi.

Sayfalarımıza güzellikleri ile taşıdığımız Saros Körfezi‘nin bu inci gibi köylerinde yaşanan orman yangını sebebiyle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, ilgililerce yaraların biran önce sarılmasını temenni ediyoruz.

Facebookpinterestmail