Saydanlar Kanaat Restaurant

İsminin ardında “kanaat” titri bulunan ve pek çoğu esnaf lokantacılığı geleneğinden alıp yürümüş yeme içme mekanları oldum olası beni çekmiştir. Ülkemizde sayıları da az değildir hani…

O “kanaat” titri ilgili mekanın adını süsleyip dikkat çekmenin ötesinde anlamlar yüklenir üstelik. “Ainesi iştir kişinin…” derler ya, bu sözü isminin ardına mühür gibi çaktığının resmidir. İşletmenin her kademesinde anlının teri elinin emeğiyle, erinmeden gocunmadan çalışarak, usta çırak ilişkisinin bazen kitaplardan daha değerli aktarımlarıyla, seneler senesi pişe pişe hak edilmiş başarı öyküleri barındırır pek çoğu.

“Saydanlar Kanaat Restaurant” 1950’lerin ortalarında Üsküp’ten Çorlu’ya zorunlu göçle gelen “Saydanlar” ailesinin, elindekilere “kanaat getirerek” daha iyisi için bıkmadan usanmadan çalışmayı nasihat eden böylesi bir başarı öyküsüne ev sahipliği yapar.

Saydanlar’ın hikayesi…

Derler ki; “Her Trakyalı biraz göçmendir.” Saydan ailesinin hikayesinde kırılma noktası, Trakya’da hemen herkesin ucundan kıyısından da olsa yakasına yapışmış, kodlarına işlenmiş “göçmenlik” ile başlar. Üstelik onların göçü, daha önceki on yıllarda yığınlar şeklinde yaşanan mübadele göçlerinden çok sonra gerçekleşmiştir.

Ülkeler arası yapılan anlaşmalar gereği , aile 1954 yılında Üsküp’ten Türkiye’ye zorunlu göçe tabi tutulur. Göçmenlik zordur; derine kök salmış bir çınar gibi ne geldiğin yerden kopabilirsin, ne de taze bir fidan gibi yeni yerine hemen kök salabilirsin.

SAYDAN ailesi için henüz yabancısı oldukları bu yeni yurtlarında kök salmalarını sağlayacak, o taze fidanı ayakta tutacak bir tek can suyu vardır. O da çalışmak…

1963 senesinde bir lokantada komi olarak ucundan kıyısından mesleğe atılan ilk kişi ailenin büyük oğlu Süleyman SAYDAN olur. Mesleğin hemen her kademesinde çaba göstererek ilerleyen öyküye daha sonra kardeşi Hatmi SAYDAN katılır. Bu güç birliği bir aile işletmesi olan “Saydanlar Kanaat”in ilk tohumlarının atılmasına sebep olacaktır.

Esnaf lokantacılığı geleneğinden damıtılan lezzetler 2000 yılından itibaren “Saydanlar Kanaat Restaurant” adıyla kurumsal bir kimlik kazanır. Ailenin bir sonraki kuşağının zamanın gereklerini gözeten dinamik bakışı işletmeye vizyon kazandıracaktır.

Bugün geldiği noktada Saydanlar Kanaat Restaurant, sunduğu hizmete kendinizi gözü kapalı emanet edebileceğiniz Çorlu’nun en saygın işletmelerinden biridir. Mutfağından adını dile düşüren lezzetler damıtan Saydanlar, nazarından tebessüm dağıtarak kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir konuk severlikle karşılar misafirlerini.

Mekan 2010 yılı sonuna değin Çorlu’nun merkezi sayılabilecek Cumhuriyet Meydanı’nda hizmet verirken, eski mekanın bir alışveriş merkezine dönüştürülmesi üzerine şimdiki mekanına taşındı. Şehir merkezini baştan başa kateden Omurtak Caddesi’nin otogara yakın bir mevkiinde, birbirine omuz veren binalar arasında sıkışıp kalmış gibi görünen bu yeni mekanı gözden kaçırmamalısınız. Yol tarifi verenler adres okumaktansa “Tahtalı Camii’nin otogar yönüne doğru 50 mt. İlerisinde sağda…” demeyi tercih ederler. Sanırız en doğru adres bilgisi de bu olacaktır.

Bu mekanı yeni keşfedecekler için bu adres bilgisi gerekli olsa da, Saydanlar eski müşterisini peşi sıra bu yeni mekana da sürüklemeyi çoktan başarmıştır. Gelen giden eksik olmaz mekandan. Hele hele mesai saatleri arasında yer bulmak bazen oldukça zordur.

Mekana boydan boya uzanan cam bir kapı ile girdiğinizde, sağlı sollu masaların atıldığı, mutfak ile yeme-içme bölümünü birbirinden ayıran tezgahın olduğu yere kadar uzanan dar uzun bir koridor karşılar gelenleri. Sağ tarafınızdaki duvar 5-6 metre uzunluğunda ve zeminden tavana kadar eni olan eski bir Çorlu fotoğrafına ev sahipliği yapar. Masların donuk ahşap tonlarına koridor boyunca dizilmiş yeşil aksamlı bitkiler yarattığı kontrastla renk katar.

Koridorun sonunda hesabın alındığı işletme masası ile ona bitişik uzanan yemeklerin sunulduğu camekanlı tezgah; onun ardında da mutfak bölümü konumlanmıştır. Girişteki koridor ters bir L şeklinde uzanarak geniş bir salona açılır. Daha ferah olan bu salonun arka kısmında yarım dair şeklinde, daha çok aileler için düşünülmüş iki aile locası, mekanın diğer masalarına eşlik eder. Soft aydınlatma abiansı tamamlayan bir unsur olarak mekanda karşımıza çıkar. 80 kişilik iç mekan, bir kapı ile 40 kişinin ağırlanabileceği bahçeye açılmaktadır.

Lezzetler Şöleni

Saydanlar Kanaat bir esnaf lokantası sıcaklığında, oldukça zengin bir menü sunuyor misafirlerine. Hatta menü tercihlerinizi zora sokabilecek bir zenginliğe sahip. Buna karşılık bazı lezzetleri belirli günlerde, bazılarını ise içeriğindeki malzemenin taze haliyle bulunabildiği mevsimsel döngüye göre menüde görebiliyoruz.

Örneğin, yöre mutfağının ve Saydanlar’ın en özel lezzetlerinden ciğer sarmayı Salı ve Cuma günleri menüde görebiliyoruz. Balıkları en lezzetli haliyle sonbahar-kış aylarında tatabilirken, yaz aylarında zeytinyağlılar ve yoğurtla hafifletilmiş kızartmalar daha tercih edilir hale gelebiliyor. Malzemesi kolay bulunabilir olan ızgaralar, et yemekleri, köfteler ve tavuk yemeklerinin pek çoğu menüde her zaman yer alabiliyorken, hindi yemekleri elbette ki belirli zamanlarda damakları şenlendiriyor. Menüyü incelerseniz bu gibi pek çok örneği görebilirsiniz.

Saydanlar Kanaat, hemen her yemekte hak edilir lezzeti yakalasa da, bazı lezzetlerde fikrimce kendi imzasını atıyor.

Örneğin, benim için ciğer sarma başlı başına bir şenlik. Trakya yöre mutfağının özel, kimlikli lezzetlerinden ciğer sarmanın baharatlarıyla demlenmiş o buhurlu tadına varmak isteyenler benim gibi Salı ve Cuma günlerini kovalıyorlar. Tek kelimeyle nefis…

Mutfağımızda daha iyi bir karşılığı bulunamadığı için ismi bana soğuk gelen “krepler” ise Saydanlar Kanaat’i başarılı bulduğum bir menü zenginliği sunuyor. Piliç krep, ıspanaklı ve sebzeli krepler, mantarlı krep ve kuzu krep nar gibi kızarmış kaşarının üzerine gezdirilen sosuyla çok daha lezzetli hale gelebliyor.

Et yemekleri zenginliği içerisinde papaz yahnisi ben gibi yöre mutfağını sevenlerce ayrı bir yerde. Kavurmalar, hünkar beğendi ve patlıcan sarmalı köftesi de mekanı başarılı bulduğum lezzetler arasında yer alıyor.

Dediğim gibi menü o denli zengin ki neyi seçeceğinize siz karar vermelisiniz.

Fakat tatlıların hangini seçerseniz seçin çok başarılı olduklarını söylemeliyim. Kaymak, fındık parçaları ve tahin ile zenginleşen kabak tatlısı, dolmalık fıstıklar ve püre yapılmış iç malzemesi ile ortası doldurulmuş ayva tatlısını kaymak ve fındık ile damak şenlendiriyor. Peynir tatlısı, revani, irmik helvası, üzeri inceden kızarmış fırın sütlaç da yöre mutfağının zenginliğini ustasının elinden sofraya taşıyor.

Çorlu’da senelerdir mutfağından lezzet damıtan Saydanlar Kanaat Restaurant burayı ilk defa keşfedecekler için lezzetli, temiz, güler yüzlü hizmet vaad ediyor. Mutlaka denemelisiniz.

SAYDANLAR KANAAT RESTAURANT

Adres : Hıdırağa Mahallesi, Omurtak Caddesi İstanbul Kısmı, No: 302 ( Tahtalı Camii Yanı ) / ÇORLU

Tel : 0 282 654 91 91

Facebookmail