Seddülbahir Kalesi Büyük Zaferin 108. Yılında Açılıyor

Restorasyonuna 2015 yılında başlanan, Çanakkale Boğazının gazi muhafızı Seddülbahir Kalesi, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümünde açılıyor.

Banisi Bir Hanım Sultan

Çanakkale Boğazı’nın Gelibolu Yarımadası girişinde yer alan Seddülbahir Kalesi XVII. yüzyılda ( 1659 ) dönemin padişahı IV. Mehmet’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır. O güne değin bir hanım sultanın bir askeri yapının banisi olması görülmüş bir durum değildi. Bu yönüyle ayrı bir önemi olan tarihi yapı, daha o günlerden gelecekte olası tehlikeleri görürcesine Çanakkale Boğazı’nın savunması için yaptırılmıştır.

Seddülbahir Kalesi 12 top ile dünya savaş tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir savunmanın yaşandığı Çanakkale Savaşları’nda büyük yararlılık göstermiştir. Öyle ki, henüz bir savaş durumu olmamasına rağmen 3 Kasım 1914 tarihinde Fransız ve İngiliz savaş gemilerince top saldırısına uğrayan kalede ilk şehitler verilmişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca 2015 yılında restorasyonuna başlanan kalede çalışmalar büyük bir titizlikle sürdürüldü.

Seddülbahir Kalesi Büyük Zaferin 108. yılında, 18 Mart 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açılıyor. Kale, diğer gazi kaleler olan Bigalı ve Kilitbahir Kaleleri gibi müze-kale olarak hizmet verecek.

Facebookpinterestmail