Selimiye Meydanı Bayramda Açılıyor

UNESCO Dünya Kültür Listesi’nde yer alan, Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii’nde restorasyon çalışmaları sürerken, 2015 yılında başlatılan fakat yapımı çeşitli sebeplerle sekteye uğrayan “Selimiye Camii Çevresi ve Kentsel Tasarım Projesi”nde sona gelindi. Türkiye’nin en büyüklerinden biri olacak meydanın açılışıyla Mayıs ayında çifte bayram yaşanacak.

Selimiye’nin Silueti Ortaya Çıkacak

2015 yılında Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin ortak girişimi ile başlatılan “Selimiye Camii Çevresi ve Kentsel Tasarım Projesi” projede karşılaşılan sorunlar sebebiyle çeşitli defalar sekteye uğramış, proje alanında ortaya çıkarılan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Edirne Belediyesi’ni karşı karşıya getiren “Yemiş Kapanı Hanı” kalıntıları sebebiyle de son 6 yıldır tümden durmuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verileri göz önüne alındığında Türkiye’nin en çok turist ağırlayan illeri sıralamasında uzun yıllardır ilk üçte yer alan Edirne’ye hiç yakışmayan bu tablo, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın geçtiğimiz yıl verdiği talimatla değişti. Hal böyle olunca, Vakıflar Genel Müdürlüğü Selimiye Camii restorasyonuna girişirken, camii çevresi ve meydan düzenlemesi, ilgili aksaklıklar giderilerek yapılan ortak protokolle Edirne Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üstlenildi.

Proje çerçevesinde 72 bin metrekarelik alanın reskeasyonu yapılarak meydanın yayalaştırılması, Selimiye Camii’nin görsel ihtişamının ortaya çıkarılması, Eski Cami ile Selimiye Camii arasındaki bağın kurgulanması sağlanacak. Rekreasyon alanının 25 bin metrekaresi yeşil alana ayrılırken, 52 bin metrekaresi ise meydan düzenlemesine ayrıldı. Meydan düzenlemesi çerçevesinde belediyeye ait 16 dükkan ve bir kafeterya yıkıldı. Doğal malzemenin kullanıldığı sert zemin döşemeleri ve yeşil alan çalışmalarında ise sona gelindi.

Meydanın simgesi Mimar Sinan Heykeli eski yerine taşınırken, Yemiş Kapanı Hanı kalıntılarının gelecek kuşaklara aktarılmak üzere yerinde korunması sağlandı.

Edirnelilere çifte bayram yaşatacak ve Türkiye’nin en büyük kent meydanlarından biri olacak Selimiye Meydanı’nın açılışının Ramazan Bayramı’nda yapılması planlanıyor.

Fotoğraf : Edirne Yenigün

Facebookpinterestmail