Selimiye Meydanı Düzenlemesine Başlanıyor

Avrupa’nın Türkiye’ye giriş kapısı Edirne; sahip olduğu tarihi, kültürel zenginlikleri, doğa ve insan dokusuyla şehre gelen yerli ve yabancı turistler açısından bütüncül bir Türkiye turizmi algısını da besler.  Zira, Edirne Türkiye’de en çok ziyaretçi çeken illerin en üst sıralarında yer almaktadır. Hal böyle olunca, alkış tuttuğumuz değerler tablosu kadar yerdiğimiz olumsuzluklar da şehrin turizm algısına etki etmektedir.

İşte bu turizm algısına dair şehri ziyaret edenlerin olumsuz eleştirilerinin ilk sırasında, şehre gelen herkesin mutlaka görmek istediği Selimiye camiinin yakın çivarında bir türlü gerçekleştirilemeyen çevre düzenlemesi yer alıyor. Son beş altı yıldır süregelen bu sorun, camii yakınlarındaki Yemiş Kapanı Hanı kalıntılarına rastlanması, kurtarma projelerinin bir türlü hayata geçirilememesi üzerine iyice içinden çıkılmaz bir hal almıştı.

İşte bu durum yakında başlayacak Selimiye Camii çevre düzenlemesi projesiyle son bulacak. “Meydanların bir şehrin çekim noktası” olmasından hareketle, hele de Selimiye gibi bir şaheseri çevreleyen meydanın; Türkiye Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat “ilgilenilmesi” talimatı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının girişimleriyle önümüzdeki haftalarda Selimiye Camii çevre düzenlemesine başlanacak. Çalışmalara Edirne Belediyesi ve Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün de dahil olacağı bildirildi. Bu süreçte ayrı bir proje ile değerlendirilen Yemiş Kapanı Hanı çalışmalarının hızlandırılarak Selimiye meydanı düzenlemesine dahil edilmesi planlanıyor.

Facebookmail