Sokollu Camii Şadırvanı Restore Edildi

Sokollu Mehmet Paşa’nın Mimar Sinan’a yaptırdığı ve büyük ustanın en önemli menzil külliyeleri arasında gösterilen Lüleburgaz Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi‘ne ait şadırvan restore edilerek yeniden hizmete açıldı. Sokollu Şehit Mehmet Paşa Vakfı tarafından yaptırılan restorasyon yaklaşık 5 aydır sürüyor, Lüleburgazlılar çalışmaların nihayetlenmesiyle ortaya çıkacak sonucu sabırsızlıkla bekliyordu.

Trakya’nın en büyük menzil külliyesi

Osmanlı’nın en kudretli vezir-i azamlarından Sokollu Mehmet Paşa’nın, 1569 tarihinde Mimar Sinan’a yaptırdığı Lüleburgaz Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi, yapılar topluluğuna ait kervansaray bölümünün tümüyle kaybedilmiş olmasına rağmen, büyük ustanın Rumeli topraklarında yaptırdığı en büyük menzil külliyesi olarak kabul görüyor. Bu menzil külliyesi Osmanlılar’ın Rumeli yönüne yaptığı seferler sırasında askeri birliklerin konaklaması, iaşesi, ticaret kervanlarının misafir edilmesi için özel bir öneme sahipti.

1935 yılında ilçede yürütülen imar faaliyetleri çerçevesinde külliyenin neredeyse yarısı kadar bir alanı kaplayan kervansaray bölümü tamamen yıkılarak kaybedildi. Buna rağmen külliyeden geriye kalan yapılar hala Lüleburgaz’ın ufkunu taçlandırmaya devam ediyor. Bu yapılar arasında Caminin ön bahçesini çerçeveleyen revaklı avlunun orta yerinde bulunan şadırvan ise şüphesiz külliyenin en zarif yapı elemanı olarak karşımıza çıkıyor.

Sokollu Mehmet Paşa Camii & Şadırvanı © Salih YILMAZ

Sultan II. Mahmut döneminde külliyeye eklenen şadırvan yaklaşık 5 aydır restorasyondaydı. Sokollu Şehit Mehmet Paşa Vakfı eliyle yaptırılan restorasyon tamamlanan şadırvan, 13 Nisan 2018 pazar günü yeniden hizmete açıldı. Açılışa Sokollu Mehmet Paşa’nın 13. kuşaktan torunu Abdülkadir Sokollu da katıldı. Açılışta bir konuşma yaparak külliyenin önemine değinen Sokollu, vakıf olarak sadece şadırvanın restorasyonu ile yetinmeyerek yapının tümünü elden geçireceklerinin müjdesini de verdi.

Şadırvan Sultan II. Mahmut’un armağanı

Cami ve medrese yapısı içerisinde yer alan revaklı galerilerin açıldığı avlunun ortasında bulunan şadırvan mermerdendir. On kenarlı, etekli ahşap çatı barok üslubundadır. 2. Mahmut döneminde yapıldığı üzerindeki kitabeden ve Sultan Mahmut Han’a ait tuğradan anlaşılmaktadır. Kalem işleri inceliklidir. Dua kubbesinden avluya girilen taç kapının altında durup camiye doğru bakıldığında, şadırvan caminin estetik duygusunu zirveye taşıyan bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır.

Lüleburgaz Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi, Türkiye kültür rotaları arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan ve Mimar Sinan’ın Osmanlı’nın iki payitahtı arasında, Trakya topraklarında yaptırdığı eserlerin gezilip görülebileceği “Mimar Sinan’ın İzinde; Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk” rotasının önemli duraklarından biri olarak göze çarpıyor.

Fotoğraf : Salih YILMAZ

Facebookpinterestmail