Tarihi Köprüde Trafik Düzenlemesi

Lüleburgaz Deresi üzerinde bulunan ve halk arasında “Taş Köprü” olarak dillendirilen tarihi köprüden araç geçişleri ile ilgili trafik düzenlemesi 15 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girdi. Düzenleme ile asırlara direnen tarihi köprünün korunması amaçlanıyor.

Asırlardır Ayakta…

Lüleburgaz Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre; Kırklareli İl Trafik Komisyonu’nun12/12/2019 tarih ve 2019/06 sayılı karar gereği azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogram ve üzerindeki yük taşıtları ve otobüslerin, halk arasında “Taş Köprü” olarak bilinen “Sokollu Mehmed Paşa Köprüsü”nden geçişleri yasaklandı. Karar ile tarihi köprünün korunması amaçlanıyor.

16’ıncı yüzyıl eseri olan tarihi köprü Osmanlı’nın en kudretli vezr-i azamlarından Sokollu Mehmed Paşa tarafından, ilçede aynı tarihlerde yapılan ve Trakya’daki en büyük menzil külliyelerinden olan Sokollu Mehmed Paşa Külliyesi’nin bir unsuru olarak inşa ettirildi. Mimar Sinan’ın elinden çıkan köprü, külliyenin bir parçası olan kervansarayda konaklayan ticaret kervanları ile sefere çıkan Osmanlı ordusunun güvenliği ve iaşesi için hizmet vermek üzere yapılmıştı. Asırlardır ayakta kalmayı başaran köprünün alınan bu kararla korunması hedefleniyor.

Foto : Özcan ÇELTİKLİ

Facebookpinterestmail