Tarihi Makedon Kulesi’nde Restorasyona Başlandı

Milattan sonra II. yüzyıldakurulan ve adını kurucusu Roma İmparatoru Hadrianus’tan alan Hadrianopolis’i çevreleyen surların dört kulesinden biri olan Makedon Kulesi, uzun bir bekleyişin ardından nihayet restorasyona alındı. Edirne kent merkezinde bulunan önemli tarihi yapılardan olan kulenin restorasyon çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı ana yürütücülüğünde gerçekleştirilecek.

Antik dönemlerden beri çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Edirne, bu dönemlere ait ayakta kalmayı bir şekilde başararak günümüze ulaşabilen çok sayıda tarihi yapıyla, Floransa’dan sonra Avrupa’da metrekareye en fazla tarihi yapı düşen ikinci kenttir. Hal böyle olunca, Türkiye’de her yıl açıklanan turizm odaklı istatistikler göz önüne alındığında “en çok ziyaret edilen iller” sıralamasında en üst sıralarda, çoğunlukla da ilk üç arasında yer almaktadır.

Bu durum, sürdürülebilir turizmin ayakta tutulabilmesi için bir dizi önlemi hayata geçirmeyi gerekli kılar. Tarihi yapıların korunması, kollanması, harap durumda olanların restore edilerek kent belleğine yeniden kazandırılması bu önlemlerden sadece biridir. Bir Roma dönemi yapısı olan ve kent merkezindeki en belirgin tarihi yapılardan biri olan Makedon Kulesi’nin restorasyonunu da bu çerçevede değerlendirebiliriz.

Geçmiş yıllarda depremler ve insan kaynaklı imar faaliyetleri ile zarar gören yapı uzun senelerdir ayağa kaldırılmayı bekliyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ‘Edirne Eski Saat Kulesi Restorasyonu Projesi’ olarak ihaleye çıkarılan projeyle Makedonya Kulesi ve bahçesi çevresine bariyerler çekilerek çalışma başlatıldı.

Çalışmaların üç yıl sürmesi ve süre sonunda yapının müze olarak hizmet vermesi bekleniyor. Restorasyon projesi kapsamında müzeyi gezen turistler kulenin en üst bölümüne yapılacak olan seyir terasından, 48 metre yükseklikten tarihi kenti izleme fırsatı bulacaklar..

Facebookpinterestmail