Tekirdağ’da Rum Mübadiller ile 94 yıl sonra ilk iftar

Mübadele yıllarında Tekirdağ Işıklar köyünden Yunanistan’ın Selanik iline gidip orada yeni Rodosto’yu (Yeni Tekirdağ) kuran Rum mübadillerin torunları, 94 yıl sonra Işıklar’a iftar davetine gelerek, Türklerle aynı sofrada bulunmanın mutluluğunu yaşadılar.

Yunanistan’ın Selanik ili Nea Rodostos (Yeni Tekirdağ) ilçesinden gelen Yunan mübadilleri ile Selanik ili Gevgeli kazası Çiğdemli ve Bekirli köylerinden Lozan Anlaşması gereği 27 Kasım 1923’te Ümit Vapuru ile Tekirdağ Limanına gelip ve buradan Işıklar Köyüne yerleştirilen Türklerin torunları, 94 yıl aradan sonra iftar yemeğinde bir araya geldi. Her iki ülkede yaşayan vatandaşlar “Komşunun İftarı” programı ile aynı sofrayı paylaşmanın mutluluğunu yaşadı.

İftar öncesi atalarının yaşadığı topraklarda yani Işıklar köyünde misafirler, tarihi Rum evlerini, Kiliseyi ve Rum mezarlığını ziyaret etti. İftar sofrasında ise iki kültürden de izler taşıyan geleneksel yemekler sunulurken, iftar programında ortak fotoğraflar da sergilenerek geçmişe ait anılar paylaşıldı.

Mübadele yıllarında hem Türklerin hem de Rumların büyük sıkıntılar yaşadığını söyleyen Işıklar Köyü Selanikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Özay Ceylan daha önce oraya gittiğinde onlarında bu köye gelerek dedelerinin yaşadığı köyü görmek istediklerini dile getirdi. Ceylan, “Beraber bir yemek mi düzenleyelim, eğlence mi düzenleyelim, bir şekil kaynaşalım” dediler. Güzel bir organizasyon hazırladık. 94 yıl aradan sonra Işıklar köyünde, Yunan misafirlerimizle beraber, iftar yemeğini programladık. Onlara bugün köyümüzü gezdirdik. Onlardan kalan evler var. Onlar bu evleri görünce çok mutlu oldular, çok duygulandılar. Kiliseleri duruyor ve orada yazıtları var. Burada bulunan köylülerimiz onları çok sıcak karşıladı. Bizim dostluğumuzdan çok memnun olduklarını, bize tekrar tekrar teşekkür ederek dile getiriyorlar.

Mübadiller, çok büyük acılar çekmiş. Onlarda, bizde bu acıları çekmişiz. Bende mübadilim. Benim dedemde Tekirdağ’a vapurla geliyor. Onlarda buradan vapurlarla uzun bir yolculuk yapıyorlar. Bu yolculukta büyük dramlar yaşanıyor. Şimdi 500 kişilik bir mübadil gemisine 2 bin kişi sığdırıyorlar. Bu yolda giderken, bilinmeyen hastalıklardan, ölümler gerçekleşiyor. Bu uzun yolculukta, ölüler gömülemedikleri için mecburen denize atmak zorunda kalıyorlar. Dedeme mübadeleyi sorduğum zaman, duygulanıp bana anlatamadı. Bizler 4. Kuşak olarak, burada buluşup bu acıları paylaşıyoruz. Bu akşam iftar yemeğimizde, onların papazı da gelecekti ama işinden dolayı gelemedi. Başka zaman oda aramızda olacak” şeklinde konuştu.

“Tekrar döneceğiz” diye evlerindeki çiçeklere borudan su sistemi çekmişler…

Özay Ceylan, “Lozan’da imzalanan bir imzayla, insanlar nüfus mübadelesine giriyor. Onlarda bir gecede burayı terk ediyor. Giderken eşekleri aç kalmasın diye çeşmenin yanına bağlamışlar. Tavuklarını sokağa salmışlar. Yani hayvanlar perişan oluyor, insanlar perişan oluyor. Aynı şekilde bizimde dedelerimiz orada o köyleri böyle acılarla terk ediyor. Tekrar döneceğiz diye evlerindeki çiçeklere borudan su sistemi çekmişler. Şuradaki aşağı Kılıç Köyü Türk köyüymüş, orada cami varken, burada kilise varmış. Bu insanlar iç içe yaşamış dostça yaşamış. Bunlar mübadil oldukları için birbirlerini iyi anlıyorlar. Orada da iç içe yaşamışlar birbirlerini anlamışlar. Bundan sonra sık sık ziyaretlerimize geleceklerini söylüyorlar. Bir adım atıldı ve bir dostluk kuruldu. Biz onlara gideceğiz, onlar bizi misafir edecek, onlar bize gelecek biz onları misafir edeceğiz” diye konuştu.

İftar programından Türk ve Rum mübadillerinin dostluğu adına havaya güvercinler saldılar.

Kaynak : Haberler.com

Facebookpinterestmail