Tekirdağ’da Yeni Bir Fotoğraf Derneği; TEFOD

İster amatörce bir hobi olarak, ister sanatsal değerler gözetilerek profesyonel bir uğraş için yapılıyor olsun; son yılların en ilgi çeken aktivitelerinin başında fotoğrafçılık geliyor. Bunu tetikleyen sebeplerin başında teknolojideki hızlı gelişmeler neticesinde ürün çeşitliliğinin artmış olması, fotoğraf çekmeyi sağlayan cihazlara kolay ulaşılabilir olması, her bütçeye göre seçeneklerin mevcut oluşu geliyor. Bırakın profesyonel bir makineyi, artık en azından her birimizin cebinde en az birkaç MP’lik fotoğraf çekebilme özelliği olan telefonlar ve benzer cihazlar var.

Sosyal medya olgusunun yarattığı cazibe, bu yolla kendini “farklı” bir dille anlatabilme olanağı, her birimizin -fotoğrafçılık ile ilgili- kıyıda kuytuda kalmış heveslerimizi kamçılıyor. Hal böyle olunca; objektifin gerisinde herkes kendi filminin yönetmeni, kendi kurgusunun peşinde koşan fotoğrafçı (!) oluveriyor. Fotoğrafçılığı kurallarına göre öğrenmek ve sürdürmek isteyenler ise, temel fotoğrafçılık eğitimlerini atölye çalışmaları ile perçinleyen fotoğraf derneklerinin kapısında alıyor soluğu.

Geçtiğimiz günlerde, Trakya’da fotoğrafçılık üzerine çalışmalar yapan derneklere bir yenisi daha eklendi. Kısa adı TEFOD olan, Tekirdağ Fotoğraf Derneği.

Çalışmalarını daha önce aynı ilde faaliyet gösteren bir başka fotoğraf derneğinde sürdüren üyelerin de aralarında bulunduğu TEFOD, çeşitli meslek guruplarından 42 gönüllü üye ile dernekleşme çalışmalarını tamamlayarak, açılışlarının müjdesini kamuoyu ile paylaştı.

Amaçlarının maddi bir kaygı taşımadan (!), amatör ruhla fotoğraf adına bir şeyler üretmek olduğunun altını çizen TEFOD yetkilileri, kapılarının fotoğraf alanında samimiyetle ilgilenmek isteyen tüm amatörlere açık olduğunu dile getiriyor. Dernek çatısı altında düzenlenecek teorik ve uygulamalı fotoğrafçılık eğitimleri ile ilgililerin teknik ve donanımsal bilgilerini pekiştirilmesi, fotoğraf gezileri vasıtasıyla dernek üyelerinin kaynaşarak üretimler yapmaları, yaşanan çevreye, insana ve kültüre dair değerlerden fotoğraf diliyle zengin bir arşiv oluşturulması amaçlanıyor.

 

Facebookmail