Tekirdağ’daki “Yalı Hamamı” Restore Edildi

Tekirdağ’da bulunan ve günümüzden yaklaşık 400 yıl önce inşa edilen “Yalı Hamamı”; İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğünün isteği doğrultusunda rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları, Süleymanpaşa Belediyesi’nin yapının tarihi dokusuna uygun sokak ve çevre düzenlemesiyle verdiği destek sonucunda hizmete açılacak duruma getirildi. İşletmenin ihale edilmesi sürecinden sonra tarihi Yalı Hamamı’nın kapılarını Tekirdağlılara açması bekleniyor.

1600’lü yıllarda deniz kıyısında bir yalı hamamı olarak inşa edilen yapı, bu karakterde Türkiye’deki en büyüklerden biri olarak kayda geçmiş. İsmini her ne kadar deniz kıyısında oluşundan alsa da, tarih içerisinde denizin doldurulmasıyla bu özelliğini kaybederek şehir dokusu içerisinde kalmış. Buna rağmen hala Yalı Hamamı olarak anılmaya devam ediliyor.

Çifte hamam karakterindeki Yalı Hamamı erkekler ve kadınlar bölümünden oluşuyor. Büyüklüğüyle de göze çarpan hamamın üzeri ana mekanları belirleyen iki büyük kubbe ile onlara omuz veren on küçük kubbe ile kaplı.Yalı hamamı Osmanlı hamam kültürüne dair; gelin hamamı, güvey hamamı, asker hamamı, lohusa hamamı, pehlivan hamamı gibi pek çok ritüellere ev sahipliği yapmış bir hamam. Bir manada halkın önceki dönemlerde sosyalleşme mekanlarından biri olmuş hamam 2000’li yılların başında harap hale düşmüş. Özel mülkiyeti önce belediyeye, ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçen Yalı Hamamı 2018’de başlanan çalışmalar sonucunda nihayet yeniden kent dokusuna geri kazandırılmış oldu.

Çalışmaların 2018’de başladığını, iki yıl içinde hamamın kullanıma açık hale getirildiğini anlatan Hacıoğlu, tarihi yapının işletme ihale sürecinin ardından hizmete gireceğini ifade etti.

Hacıoğlu, kentin tarihi simgelerinden olan hamamın erkek ve kadın bölümlerinden oluştuğunu anlatarak, “Yalı Hamamı, Türkiye’nin deniz kenarında bulunan en önemli hamamlarındandır. Tarihi süreçte deniz kıyısının doldurulmasıyla bugün şehrin içinde kalmış gibi görünüyor. Burası özel bir mülktü. Yıllar içinde ilk olarak belediyeye sonra da Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçti. Burada geçmiş yıllarda uzun süre halka hizmet verilmişti. 2000’li yılların başında oldukça kötü durumdaydı.” dedi.

Facebookmail