Trakya Dergi yayın hayatına başladı

Kırklareli’nde basın yayın ve reklam alanlarında hizmet veren Alternatif Medya ailesi, Trakya Dergi ismiyle Aralık 2017 tarihinde ilk sayısını okuyucusuyla buluşturduğu aktüel kültür ve yaşam dergisini portföyüne ekledi. Dergi, Türkiye Trakyası merkez olmak üzere, sınırın ötesine de uzanan geniş bir Balkan coğrafyasına dair ortak pencerelerden, insan odaklı bakışlar getirmeyi amaçlıyor.

Alternatif Medya’dan Yeni Yayın; Trakya Dergi

Genç ve dinamik ekibiyle yerel basın ve reklam sektöründe Kırklareli’nde hizmet veren Alternatif Medya, Trakya Dergi isimli aylık aktüel yaşam dergisini, Aralık 2017 itibarı ile okuyucusu ile buluşturdu.

Türkiye coğrafyasında Trakya yöresinin ve insanının kendine has hissedişine değinen derginin editörü Erhan BAYCAN, Trakya Dergi’nin okuyucuyla buluşma serüvenini şöyle dile getirdi :

“Trakya yöresi birçok yönüyle kendine münhasır özellikler gösteren çok özel bir coğrafyadır. Aslında bu yöreyi sadece coğrafya ile de açıklamak da imkansız. Baştan başa bir Rumeli’nin fethi, evela “Küçük Rumeli” denilen bu yöreden başlayarak Balkanlar’ı da içine alan geniş bir coğrafyaya yayılmış. Yüzlerce yıllık bu kaynaşma kendine has bir insan ve kültür dokusunu ilmek ilmek örmüş. Son iki yüzyıldır, savaşlar, bunun neticesinde gerçekleşen göçler ve mübadeleler ile Balkan coğrafyasından kopuşup, “Küçük Rumeli” dediğimiz Türkiye Trakyası’na gelen halkların da yöreye iskan edilmesiyle, burada bambaşka bir ruh ikliminin filizlendiğini görüyoruz. Osmanlı’ya neredeyse bir asra yakın başkentlik yapan Edirne’nin zengin kültür ve tarih bakiyesini, yörenin hoşgörü ekseninde ayakta kalmayı başarmış çok kültürlü yapısından damıttığı kazanımlarını ise söylemeye bile gerek yok.

İşte biz böylesi bir coğrafyayı merkez alarak ve bu yöreyi manevi hatıralarıyla hala besleyen sınırın ötesindeki Balkan coğrafyasını da işin içine katarak, Trakya’yı; doğa, kültür, tarih, turizm, sosyo-ekonomik yaşam gibi pek çok pencereden dergimizin sayfalarına taşımayı amaçlıyoruz. Tüm bu saydıklarımın merkezinde ise “Trakyalı” denilerek kendine has bir karaktere bürünmüş insan öğesi olacak.

Dergimiz aktüel bir kültür ve yaşam dergisi. Aylık yayınlanacak. İlk sayımızı 2017 yılının son ayı, Aralık itibari ile yayınlayarak okuyucumuza “merhaba” dedik. Trakya Dergi okuyucuları her ayki sayımızda, görsel gücü yüksek fotoğraflar eşliğinde yormayan, bunaltmayan, okuma keyfi yüksek içerikler bulacaklar. Dergiyi internet ortamında okumak isteyenler, önümüzdeki günlerde web sitemiz üzerinden okuyup, sosyal ağlardan da bizi takip edebilecekler.

İddia ediyoruz, böylesi bir yayının sürdürülmesi için elzem olan reklam sayfalarımız bile, yörede çeşitli sektörlerde hizmet veren firmaların sadece kuru kuruya bir reklam spotuyla değil, kendilerini doğru tanıtabilecekleri ve büyümelerine katkı sunacak bir ifade biçimi ile sayfalarımızda yer bulacak.

İlk sayımızı okuyucumuzla buluştururken, aslında bir sonraki sayı için çoktan çalışmaya başladık bile. Okuyucularımızdan gelen geri dönüşlerle eksiklerimizi gidereceğimizi ve ortak bir dil yakalayacağımızı umuyor, Trakya Dergi’nin yayın hayatının uzun soluklu olmasını diliyoruz.”

Trakya Gezi Rehberi olarak bizler de, yörenin kendi değerleri üzerinden tanıtılmasına büyük katkı sunacağı inancında olduğumuz Trakya Dergi’ye başarılar diliyor, emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Facebookpinterestmail