Trakya Gezi Rehberi 10 Yaşında

Başlarken şöyle demiştik :

“Hayatı kendilerine has bir ritimle yaşayan neşe dolu insanları, nazardan kaçırılmış doğasıyla bir başka ruh ikliminin coğrafyasıdır Trakya. Bu neşe dolu insanlar, tarif etmesi zor bir bağ ile onları birbirine kenetleyen, her birini Edirneli, Kırklarelili, Tekirdağlı olmazdan evvel TRAKYALI yapan bir maya ile şerbetlenmişlerdir.

Anadolu’dan, Marmara’nın öte kıyısına bakıldığında onlar sadece Avrupalı’dır. Haklarında seneler senesi anlatılanlar; eğlenceye çok düşkün oldukları, konuşurken “H” harflerini yuttukları, sayarken “üj bej” diye saydıkları minvalinde ön yargıların ötesine geçememiştir bir türlü. Mektuplarda bile adres Kırklareli olması gerekirken bazı defalar Kırıkkale diye yazılmamış mıdır ?

Oysa bu durum Trakyalıları böyle tanımış olanların bir kabahati değil, vazifesi Trakya’yı tanıtmak olanların kendilerini yeterince doğru anlatmamış olmalarının bir sonucudur.”

Trakya’nın insanına, kültürüne, tarihine, doğasına, mutfağına ve turistik değerlerine dair her ne varsa; Trakya insanının kendi lisanından ve duygusundan hareketle anlatmak üzere çıktığımız yolculuğumuzda Trakya Gezi Rehberi 10 yaşına girdi.

Trakya Gezi Rehberi’ni okumaya değer bulup, günden güne büyümesine katkı sunan siz değerli okuyucularımıza, sitenin değer kazanmasında fotoğrafları, makaleleri, sundukları bakış açıları ve teknik destekleri ile katkı sunan tüm dostlarımıza teşekkürü bu anlamda borç biliyoruz.

Daha nice seneler Trakya’ya sizlerle aynı pencereden bakabilmek dileğiyle…

Facebookpinterestmail