Trakya’da Kent Festivalleri Tam Gaz

Pek çoğu belediyeler eliyle hayat bulan Trakya kent festivalleri tam gaz devam ediyor. Okulların açılmasına az bir zaman kaldığı için bazılarının tarihleri birbiriyle çakışan kent festivalleri, ne yazık ki içeriğinden çok gece düzenlenen halk konserlerinde sahne alacak olan şarkıcılara emanet edilmiş görünüyor. Buna rağmen içlerinde “Bağ bozumu” konseptli nispeten daha kimlikli ve “Pavli Panayırı” gibi bir asırlık tarihiyle turistik bir çekim haline dönüşmüş köklü organizasyonlar yer alıyor. Seçim size kalmış.

19. İPSALA ÇELTİK FESTİVALİ ve TARIM FUARI
29 Ağustos – 2 Eylül 2018

9. PINARHİSAR KÜLTÜR SANAT ve GENÇLİK FESTİVALİ
29 Ağustos – 2 Eylül 2018

13. ALPULLU ŞEKER KÜLTÜR ve MÜZİK FESTİVALİ
30 Ağustos – 1 Eylül 2018

4. TRAKYA BAĞ BOZUMU ve EKOLOJİ FESTİVALİ
7-9 Eylül 2018
  • 7 EYLÜL 2018 CUMA

16.00/ Ressam İbrahim Balaban Müzesi Açılışı (Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü karşısı)

18.00/ Trakya Bağ Bozumu Ve Ekoloji Festivali Açılış Töreni (Tekirdağ Bağcılık Ve Araştırma Enstitüsü)

19.30/  Photo Vısa Fotoğraf Sanatçıları Fotoğraf Sergisi Açılışı – Stoyan Vassev – Tatiana Plotnıka (Ahmet Erensoy Gençlik Merkezi –Değirmenaltı)

21.00/ Kıraç Konseri (Sahil Dolgu Alanı)

  • 8 EYLÜL 2018 CUMARTESİ

19.30/ Photo Vısa Tanıtımı Ve Slayt Gösterisi -Irina Chmyreva-Masha Goldman (Ahmet Erensoy Gençlik Merkezi –Değirmenaltı)

21.00/ Burcu Güneş Konseri (Sahil Dolgu Alanı)

  • 9 EYLÜL 2018 PAZAR

17.00/ Bısanthe Photo Fotoğraf Festivali Kapanış Töreni (Süleymanpaşa Belediyesi Sanat Galerisi-Kumbağ)

18.30/ Pekmez Ve Bulama İkramı (Sahil Dolgu Alanı)

19.00/ “En İyi Sofralık Üzüm” Yarışması Ödül Töreni (Sahil Dolgu Alanı)

21.00/ Ferhat Göçer Konseri (Sahil Dolgu Alanı)

KIRKLARELİ 10. YAYLA BOLLUK BEREKET HASAT ve BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ
7-9 Eylül 2018

28. KARAGÖZ KÜLTÜR SANAT ve KAKAVA FESTİVALİ
12-15 Eylül 2018

28. Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’ne katılacak bazı isimler Müjde Ar, Bedri Baykam, Ercan Karakaş, Murat Karayalçın, Seyit Torun, Oğuz Oyan, Mehmet Esen, Necmi Yapıcı, Rasim Öztekin, Ayhan Taş, Cengiz Küçükayvaz, Ceyhun Fersoy, Yaşar Seyman, Şafak Pavey, Zeynep Damla Gürel ve İlber Ortaylı’nın katılması bekleniliyor.Festivalin teması kadın…

Karagöz’ün başlığı olarak bilinen ve festivalde gelenek haline gelen her yıl değerli bir sanatçıya verilen “Işkırlak”ın bu yıl ki sahibi ise tiyatroya yıllarını veren Demet Akbağ olacak. 2016 yılında Ali Poyrazoğlu’na, 2017 yılında Zihni Göktay’a verilen “Işkırlak”ı bu yıl Demet Akbağ alacak.Festivalin ilk gününde İstasyon Caddesi ve Yayla Mahallesi’nde çeşitli konserler düzenlenecek. İstasyon Caddesi’nde saat 20: 30’da Dilek Pehlivan, 22: 00’de ise Mehmet Erdem sahne alacak. Yayla Mahallesi’nde ise “Sarı Saçlım Mavi Gözlüm” şarkısı en iyi seslendiren sanatçılardan biri Faruk Demir 21: 30’da sahnede olacak. Festivalin ikinci günü İstasyon Caddesi ve Festival alanında düzenlenecek etkinlikler ile devam edecek.

İkinci günün akşamında ise İstasyon Caddesi Sabahattin Ali Sokağı’nda 20.30’da Ömür Gedik, Festival alanında saat 22: 00’de Kibariye sahneye çıkacak. Festivalin 3.günü Türk Pop müziğinin sevilen sanatçılarından Funda Arar sahne alacak. Arar, saat 22.00’de festival alanında Kırklarelili vatandaşlara sevilen şarkılarını seslendirecek. 4 günlük festivalin son günü ise efsane grup M.F.Ö sahnede yerini alacak. M.F.Ö saat 22.00’de festival alanında sevilen şarkılarını Kırklarelililer ile birlikte söyleyecek.

109. PAVLİ PANAYIRI
14-17 EYlül 2018

Trakya’nın ayakta kalmayı başarmış ve bir asırı devirmiş tarihiyle meşhur Pavli Panayırı. Her yıl Eylül ayının ortalarında yapılan panayır halk arasında “Pomak Bayramı”, “Pehlivanköy Sonbahar Panayırı” ve “Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı” adlarıyla anılıyor. Kökleri Osmanlı’nın son yıllarına dayanan panayır pek çok kişinin haritada bile göstermekte zorlanacağı Kırklareli’nin iki binlerde nüfusuyla Türkiye’nin en küçük ilçelerinden biri olan Pehlivanköy’e dört gün içerisinde on binlerce kişiyi toplamayı başarıyor.

Panayırla ilgili daha fazla bilgi için “Pavli Panayırı; Bir Asırlık Gelenek” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Pavli’de Akşam @ Özcan ÇELTİKLİ
Facebookpinterestmail