Trakya’dan İki Ürüne Coğrafi İşaret

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ( KTSO ) ile Kırklareli Ticaret Borsası tarafından C2018/148 başvuru numarası ile Menşe İşareti olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurusu yapılan “Kırklareli beyaz peyniri” ile Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ( TSO ) C2016/010 başvuru numarası ile başvurusu yapılan “Tekirdağ köftesi”, Coğrafi İşaret Başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde 01 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanarak tescile hak kazandı. Böylelikle, hali hazırda sekiz olan Trakya’daki coğrafi işaret almış ürün sayısı şehirlerinin adıyla anılan bu iki ürünün eklenmesi ile ona çıkmış oldu.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık ile Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Güney ayrı ayrı yaptıkları basın toplantılarıyla bu müjdeyi hemşerilerine verirken; tescil edilen ürünlerin denetlenebilir bir marka olması ile ürüne olan güvenin artacağını, böylelikle şehrin sosal ve ekonomik hayatına olan katkısının daha üst seviyelere çıkmasını amaçladıklarını dile getirdiler.

Kırklareli beyaz peyniri ile Tekirdağ köftesinin coğrafi işaret almaya hak kazandığının Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde ilan edilmesi bu uzun maratonda sona gelindiği anlamını taşıyor. Önümüzdeki haftalarda kurum tarafından tescil belgelerinin ilgili başvuru sahiplerine teslimiyle süreç tamamlanmış olacak.

Facebookpinterestmail