Trakya’nın Şenlik ve Festivalleri’ne Covid-19 Engeli

Trakya’nın kültür köklerinden beslenen ve her yıl on binlerce kişinin yöreyi ziyaretiyle bir turizm hareketliliğine vesile olan şenlik ve festivallerinin, bu yıl Covid-19 pandemisi sebebiyle yapılamayacağı bilgisi, ilgililerce geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşıldı.

Buna göre; bu yıl 12’ncisinin düzenlenmesi beklenen Kırklareli Yayla Bağ Bozumu, Bolluk, Bereket ve Hasat Şenliği ile Kırklareli’ne bağlı Pehlivanköy ilçesinde 110 yıldır aralıksız düzenlenmiş olan Pavli Panayırı, ilgili kurulların aldığı kararlar neticesinde gerçekleştirilmeyecek. Öte yandan, sürekli sürüncemede bırakılan Edirne Kırkpınar Tarihi Yağlı Güreşleri’nin de düzenlenmeyeceği yönünde eğilimin arttığı bildirildi.

Kırklareli’nin sonbahar şenliklerine iptal…

Kırklareli’nin kadim bağcılık geleneğinden, tarımdan gelen gücünden beslenen ve her eylül ayının ikinci hafta sonuna denk gelen günlerde düzenlenen Kırklareli Yayla Bağ Bozumu, Bolluk, Bereket ve Hasat Şenliği , Covid-19 pandemisi sebebiyle bu yıl gerçekleştirilmeyecek. Kırklareli Valiliği’nin himayesinde, Kırklareli Kent Konseyi’nin ana yürütücülüğü, Kırklareli Belediyesi’nin destekleriyle hayat bulan şenlik, büyük kalabalıkları topluyor olmasından sebep bulaş riskini artıracağı endişesiyle düzenlenmeyecek.

Trakya’da Bağbozumu @ Nedret Benzet

Toplum sağlığının öncelendiği benzer bir diğer karar ise Pehlivanköy Belediye Meclisi’nce alındı. Aynı endişeler dile getirilerek alınan karar neticesinde, 10-13 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleşmesi beklenen Pavli Panayırı, bu yıl için iptal edilmiş oldu.

Trakya’nın kesintisiz 110 yıldır kutlanan ve ayakta kalmayı başarmış en büyük panayırı, her yıl Trakya başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden, hatta yarattığı farkındalık ile son yıllarda yurt dışından on binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Özellikle fotoğrafçıların, kültür turlarının, panayırın kendine has eğlence hayatını merak eden ziyaretçiler ile yeme-içme düşkünlerinin büyük rağbet gösterdiği panayır halk arasında “Pomak Bayramı”, “Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı” gibi isimlerle de anılıyor. En çok Pehlivanköy’ün eski adı olan “Pavli” ismiyle özdeşleşen panayır ilk olarak 1910 yılında Sultan II. Abdülhamit’in fermanıyla düzenlenmeye başlanmış, o günden bu yana kesintisiz hayat bulmuştu.

Pavli Panayırı @ Özcan ÇELTİKLİ

Kırkpınar sürüncemesi…

Trakya’nın bir diğer kadim geleneği olan Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapılıp yapılamayacağı konusu ise hala bir muamma. Haziran ayından itibaren tarihi bir türlü belirlenemeyen, yaz ayları ile birlikte gevşeyen tedbirler çerçevesinde yapılabileceği yönünde güreş camiasının beklentilerine karşılık, düzenleme komitesi hala bir tarih belirleyebilmiş değil. Son olarak geçtiğimiz günlerde Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in “Kırkpınar’ın bu yıl yapılamayacağı” yönünde basına görüş bildirmesi, bu yıl çayıra çıkamayan pehlivanların bazılarının isteksizlik belirttiği yönünde haberler, bu yönde eğilim arttığı, bu saatten sonra Kırkpınar’ın yapılamayacağı olarak yorumlanıyor.

Kırkpınar’ın Müzisyenleri © Öcan ÇELTİKLİ

Hatırlanacağı üzere Mayıs ayında Edirne ve Kırklareli’nde düzenlenen Hıdırellez ve Kakava şenlikleri de Covid-19 Pandemisi sebebiyle düzenlenememişti.

Facebookpinterestmail