Trakya’ya İki Yeni Coğrafi İşaret

Başvuruları çeşitli kurum, kuruluş, STK ve yerel yönetimlerce yapılan, ana yürütücülüğünü Trakya Kalkınma Ajansı’nın üstlendiği Trakya’daki coğrafi işaret çalışmalarından güzel haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak Tekirdağ Soğanı ve Meriç Yer Fıstığı onay süreçlerini tamamlayarak mahreç işareti ile tescil almaya hak kazandılar.

Tekirdağ’ın 8’inci coğrafi işaretli ürünü

Osmanlı’da saray mutfağının aranan ürünlerinden olduğunu kayıtlardan anladığımız, coğrafi işaret başvurusu 2021 yılında yapılan Tekirdağ soğanına dair onay süreci 21 Eylül 2022’de tamamlandı.

Böylelikle Tekirdağ Soğanı; Tekirdağ köftesi, Karacakılavuz Dimi dokuması, Malkara eski kaşar peyniri, Tekirdağ peynir helvası, Tekirdağ yapıncak salamura asma yaprağı, Velimeşe bozası, Hayrabolu tatlısı ile birlikte coğrafi işaret alan kentin 8’inci ürünü oldu.

Kışa dayanıklı, sert ve acı bir soğan türü olan Tekirdağ soğanı, kentin bir diğer coğrafi işaretli ürünü olan Tekirdağ köftesinin de ana ürünlerinden biri. Dış kabuğu sert, iç dokusu güçlü ve besleyici olan Tekirdağ soğanının bir diğer ayırt edici özelliği rengidir. Tekirdağ soğanı mora yakın pembemsi bir renge sahip. Tekirdağ soğanı özellikle 16. ve 17. yüzyılda Osmanlı saray mutfağında rağbet gören bir ürün olarak kayıtlarda yer alıyor.

Tekirdağ soğanının mahreç işareti ile tescilinin ardından yapılacak çalışmalarla, bu yıl 2 bin dönüm alandan 3 bin ton ürün beklentisinin ileriye taşınması, çiftçinin özendirilerek ürün ekili alanların çoğaltılması amaçlanıyor.

Edirne’nin 11’nci coğrafi işaretli ürünü ; Meriç Yer Fıstığı

Başvurusu Meriç Ziraat Odası tarafından 2017 yılında yapılan, süreç yönetimi Trakya Kalkınma Ajansı eliyle yürütülen coğrafi işaret çalışmaları sonucu, Meriç yer fıstığı Edirne’nin 11’inci Trakya’nın ise 23’üncü coğrafi işaretli ürünü oldu.

Edirne’nin Meriç ilçesinde yetiştirilen ürün, baklagiller familyası (Fabacea, Arachis hypogaea) içinde yer alıyor.  Meriç yer fıstığı küçük tane (tohum) yapılı, tohum zarı ince ve kızıl, kabuğu ise ince ve çabuk kırılabilen yapıda.

Meriç ilçesinde yetiştirilen Kavrulduktan sonra yarım, 1, 2 ve 5 kilogram paketlerde veya 25-30 kilogramlık çuvallarda piyasaya sunulan ürün, özellikle çerezlik olarak kullanılmasına rağmen yağ sanayisinde de değerlendiriliyor. Çerezlik ve yağ sanayisinde kullanılan fıstıklar da kavruluyor.

Meriç yer fıstığı, coğrafi sınırda iklimsel olarak yaz sezonunun kısa sürmesi nedeniyle sadece birinci ürün olarak ekiliyor. İkinci ürün olarak ekildiğinde, olgunlaşma süresince gerekli olan sıcaklığı ve suyu alamadığından olgunlaşamıyor.

Hasat zamanı ekim ayının ilk haftası ile kasım ayının son haftası arasında olan ürünün meyve verimi ise dönüm başına 550-650 kilogram.

Yeni müjdeler yolda

Trakya Kalkınma Ajansı’nın Trakya’daki coğrafi işaretli ürünler ile ilgili süreçleri yönetmedeki başarıları malum. Ajans, özellikle kıyıda köşede kalmış değerleri ortaya çıkartmak için büyük çaba sarf ediyor. Ajans takibinde olduğu çalışmalar arasında olan Çerkezmüsellim köftesinden de müjdeli haberi iki ay sonra paylaşacaklarının iletirken, Babaeski sarımsağının bültendeki yerini alacağının bilgisini ekliyor.

Facebookpinterestmail