Türkiye’nin En Büyük Glamping Tesisi; Longosphere

Glamping… Ülkemiz turizm yelpazesinde yıldızı yeni yeni parlayan, doğada vakit geçirme fikrinden hareketle kamp deneyimini konfor ve şımartılmış küçük lükslerle buluşturan yeni bir konsept. Bir otel odasının ihtiyaç duyabileceğiniz konforunu doğanın tam göbeğinde yer alan size özel ağaç ve çadır evlere taşıyan yeni bir akım.

Geçtiğimiz yazdan bu yana macera parkı “Happy Sapiens” ile adeta bir ön gösterim sunan, pandemi sebebiyle açılışı ertelenen Türkiye’nin en büyük glamping tesisi Longosphere 24 Temmuz 2020 tarihinde İğneada’da hizmete giriyor. Şimdiden gelen rezervasyonlar tesisin yörenin turizm portföyüne ve ziyaretçi profiline büyük zenginlik katacağının güçlü sinyallerini veriyor.

İğneada Longos Glamping

Turizmde Yeni Konsept; Glamping

Hayatın hızlı aktığı, içinde yaşayanların yoğun iş gücü ve sürekli bir koşturmaca ile oradan oraya koşturduğu, yeşilin kaybedildiği, gittikçe betonlaşan dokunun insanın üzerine üzerine geldiği, bunlara ilave olarak trafikle iyice çekilmez hale dönüşen şehirler insanların nefes almasını iyice zorlaştırır hale geldi. Hal böyle olunca, böylesi kaotik şehirlerde yaşayanlar en azından bir ateş alacak kadar mesefede bulabildikleri bir doğa parçasında soluklanma ihtiyacı duyar oldular. Turizmde “yakın yerler” diye tabir edebileceğimiz böylesi rotalara olan ilgi; doğa yürüyüşü, gasrtonomi, fotoğrafçılık, doğa gözlemciliği, kamp gibi çeşitli bahanelere yaslanarak günden güne artar oldu.

Longosphere Sincap Çadır

Glamping, tam da insanların doğada böylesi vakit geçirme ihtiyacına, kişinin kendisini şımartmasına imkan sunan bir parça lüks ve konforla cevap veren yeni akım bir turizm konsepti. Bunu isminden de anlayabiliyoruz. İngilizce “glamour” ( cazibe ) ve “camping” ( kamp, kampçılık ) kelimelerinin kaynaştırılmasından alıyor ismini. Klasik kamp deneyiminin eziyete dönüşen yanlarını modern hayatın imkanlarıyla törpülüyor. Doğanın ruha ve bedene iyi gelen iyileştirici atmosferini duya duya, dingin ve zindelik dolu bir tatil deneyimi sunuyor.

Longosphere

Türkiyenin en büyük glamping tesisi Longosphere, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde 24 Temmuz 2020 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Adını dünyanın ayakta kalmayı başarabilmiş en değerli ekosistemlerinden biri olan longoz ( longos ) ekosistemi ile geniş manada dünyamızı ifade etmek için için kullanılan sphere ( küre ) kelimelerinin birleşiminden alıyor.

Longospher Food&Wood Restaurant

Ağaç ve çadır ev konseptinde konforlu bir konaklama sunan tesiste, yeme içme imkanı sunan restoran ve barlar; alışveriş dükkanları, sanat atölyeleri, kişisel bakım merkezinden teşekkül kasaba sokağı ile macera parkı, doğa yürüyüşü, bisiklet, kano, atv ve jeep safari, fittnes ve yoga deneyimi sunan aktivitelere yer veriliyor.

Konaklama konseptinde iki tip konaklama mekanı mevcut. 25 metrekare büyüklüğündeki kaplunbağa çadırlar 40 adet. İçerisinde yatak odası, klima, banyo, berjer, minibar, wc, saç kurutma makinesi, veranda, veranda için oturma takımları ve veranda armutu bulunuyor. 64 adet olan ve büyüklüğü 20 metrekare olan sincap çadır konseptinde, yatak odası, klima, minibar, okuma lambası, şarj üniteleri, oda önü bahçe oturma alanları ile hamak bulunuyor. Bu konseptteki konaklama çadırları aynı zamanda sahip oldukları panoramik tavan ile gece gökyüzünü izlemeye de olanak veriyor.

Tesis içerisinde bulunan ve orman dokusuyla uyumlu yeme içme mekanlarına barbekü ve ızgara alanları eşlik ediyor.

Longosphere Kasaba Sokağı

Tesisin konseptini tamamlayan bir diğer öge kasaba sokağı. Bu sokakta küçük dükkanlar şeklinde düzenlenmiş büfe, manav, kasap, fırın, meze ve yöresel lezzetleri bulabilirsiniz. Sokak sanat atölyesi ve kişisel bakım merkezi ile kişinin kendini şımartmasına ve ödüllendirmesine de imkan sunuyor.

İğneada sahip olduğu longos ekosistemleri ve çevresindeki eşsiz doğa ile ziyaretçilere zindelik kazanıp zamanı iyi değerlendirebilecekleri bir dizi aktivite olanağı sunuyor. Doğa sporları, yürüyüş ve bisiklet parkurları, kano, atv ve jeep safari ile crossfit ve yoga imkanları bulunan tesisin en ilgi çeken tarafı “Happy Sapiens” adını verdikleri macera parkı. Zorluk derecesi değişen üç parkurda 35 farklı oyun, deneyimli dağcılar ve doğa sporcusu eğitmenler tarafından gerekli güvenlik önlemleri gözetilerek ziyaretçilere sunuluyor. Tesisin bir diğer cazibe merkezi ise şüphesiz sizi sarıp sarmalayan bu orman dokusunun orta yerinde yer alan açık havuz.

Longosphere Açık Havuz

Longospher Glamping etkileşimli turizm çerçevesinde, düzenlenecek çevre gezileri ile de yöre turizmine omuz vermeye aday. Limanköy’deki Fransız Feneri hikayesi ve manzarasıyla sizi büyüleyecek. Türkiye’nin Karadeniz kıyılarının en batısındaki son yerleşim olan Beğendik, keza…Dünyanın ayakta kalmayı başarabilmiş en büyük üç longosundan biri olan İğneada Longosu’ nu oluşturan Mert ve Erikli gölleriyle onlara ilave diğer göller hepi topu bir yürüyüş mesafesi uzaklıkta yer alıyor. Doğa yürüyüşleri yapablilir, bisiklet, kano, atv veya jeep safari ile ormanın en ücrasına kadar ilerleyebilir, kuş gözlem kulelerinden, hele ki gün batımında eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Longosphere Glamping / İğneada

Özellikle Demirköy ve köylerinde yoğunlaşan yerel lezzetlerin tadına, hele ki kır bahçelerinde bakmanızı salık veririz. İğneada gibi Karadeniz’in tüm nimetlerini sunan bir beldede balık mutfağını zaten es geçemezsiniz. Trakya’nın turizme açılmış ve Türkiye’nin ilk on büyük mağara sistemi arasında yer alan Dupnisa mağarası beldenin bağlı olduğu Demirköy sınırları içerisinde bulunuyor. Ve dahası, Kırklareli’nin mevsimlerle farklı bir yüzünü sergileyen tarih, kültür ve gastronomik zenginlikleri siz ziyaretçilerin keşiflerini bekliyor.

Longosphere Kaplumbağa Çadır

Tüm bu eşsiz deneyimleri sunan Longosphere Glamping’e web siteleri, iletişim telefonları, seçkin turizm rezervasyon siteleri ve acenta aracılığıyla ulaşabilir ve yerinizi ayırtabilirsiniz.

Longosphere Glamping

Adres : İğneada Belde Girişi / İğneada Tel : 444 5267 (KAMP) web : tıklayın

Facebookmail