Uzunköprü Kent Müzesi’ne Kavuştu

Trakya’da turizm faaliyetlerine ivme katmak için ilgili kurum, kuruluş ve STKlar ile sık sık bir araya gelen Trakya Kalkınma Ajansı, 2011 Yılı Mali destek Programı kapsamında Uzunköprü Belediyesi ile ortak bir çalışmaya imza attı.

Bunun için ilçe dokusunun son temsilcilerinden olan tarihi binalardan birinin onarımına ve kent müzesine dönüştürülmesine destek olan Trakya Kalkınma Ajansı, bu vizyonu yürekten sahiplenen Uzunköprü Belediyesi’nin çabalarıyla önce tarihi binanın restorasyonunu gerçekleştirdi.

Hatırlanacağı üzere; Halise Hatun Mahallesi’ndeki tarihi binanın restorasyonu ilk olarak 2010 yılında belediyenin hazırladığı yenileme ve ayağa kaldırma projesi çerçevesinde gündeme gelmişti. Ajansın 2011 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Programı’ndan çalışmanın %75’ini karşılayan hibe yardımı alınması ile 2012 yılında restorasyon çalışması başlatılmış oldu.

2013 Yılının son aylarında nihayetlenen çalışmalar Uzunköprü Kent Müzesi’nin içinin düzenlenmesi çalışmalarıyla sürdü. Bunun için yörenin kimliğini yansıtan, nisbeten tarihi değer taşıyan objeler halkın yardımlarıyla toplanarak, müzecilik anlayışı ile sunuma hazırlandı.

Tüm bu çalışmalar çerçevesinde ilçeye kazandırılan Uzunköprü Kent Müzesi’nin resmi açılışı; 16.12.2013 tarihinde Uzunköprü Kaymakamı Kemal YILDIZ, Belediye Başkan Av. Enis İŞBİLEN, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet KARAMAN, Keşan Belediye Başkanı Mehmet ÖZCAN ve Uzunköprülüler’in oluşturduğu geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Facebookpinterestmail