UZUNKÖPRÜ Restorasyona Giriyor

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde bulunan ve ilçeyle aynı adı taşıyan taş köprü aslına uygun şekilde restore edilecek. Restorasyonla tarihi Uzunköprü’nün Ergene nehrinin getirdiği alüvyonlarıyla kaybolan ayaklarının da gün yüzüne çıkarılması amaçlanıyor.

Osmanlı’nın Rumeli’ye geçişinden sonraki yıllarda, Ergene nehrinin zaman zaman zorluk yaratan coğrafyasında ordunun geçişini kolaylaştırmak için Sultan II. Murad’ın emriyle yaptırılan tarihi köprünün mimarı Muslihiddin Ağa’dır. Köprünün yapımına 1426 yılında başlanmış, 1393 metre uzunluğunda, 6.80 metre genişliğinde ve 174 kemerli olarak tasarlanan taş köprü 1443 yılında bitirilebilmiştir. Aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde de yer alan eser dünyanın en uzun taş köprüleri arasında yer alıyor. Köprünün yapımı için çalışanlar bugünkü Uzunjöprü ilçesinin aynı zamanda ilk kurucuları sayılmaktadır.

UZUNKÖPRÜ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu 25 Aralık 2020 günü, Uzunköprü’yü ziyaretinde, köprünün restore edileceğini açıkladı. Karayolları genel Müdürlüğü de projeyi tamamlayarak ihaleye çıkardı. İhale sürecinin tamamlanmasıyla birlikte köprünün bulunduğu alan, demir bariyerlerle çevrildi.

Ergene Köprüsü olarak da bilinen tarihi köprü kırılan kanat taşları, çatlayan tabanı ve bozulan taşları sökülerek yenilenecek. Orijinal taşları aslına uygun şekilde onarılacak olan tarihi köprünün toprak altında kalan ayakları ise yapılacak kazıyla gün yüzüne çıkarılacak.

Kapak Fotoğrafı : Yılmaz AYNALI / İçerik Fotoğrafı : Recep SÖYLER Arşivi

Facebookpinterestmail