Veis Dondurma

İki yaka boyunca dizilmiş kentlerin kasabaların cem-i cümlesini hesaba tutun; Marmara’nın mavi gözlü çocuğudur Şarköy.

Deniz boyunca inceden kopup gelen akyel, üzüm bağlarının, zeytin bahçelerinin saçlarını öper okşar da; uzun kış boyunca ortalıkta göremediğiniz bi’ dolu Şarköylü, Mart güneşine aldanıp efil efil uçuşan kıyafetleriyle sahil boyuna atar bir anda kendini. Denize hasret bunca insan nereye saklanmıştır da, nerden kopup gelmiştir şaşarsınız.

Ama siz hele durun, bu daha nedir ki ? Hele bir yaz kapıyı aralasın, hele bir de tatilciler gelsin !

Hoş, yazın gelmesi için karpuz kabuğunun suya düşmesi gerekmez ya; VEİS sandalyeleri dışarı çıkartmışsa, o andan sonra her yer bahar bahçe, takvimler neyi gösterirse göstersin mevsim artık yazdır Şarköy’de.

VeisDondurmaKadayıf

Bir Başarı Öyküsü…

Bir işletmeyi sunarken ekonomi editörlerinin başvurdukları en büyük kolaycılıktır “Taşradan yükselen bir yıldız.” mihvalinden ambalajlanmış haberler. Hani böylesi büyük başarı hikayeleri de yok değildir ama yine de alttan alta bir kinaye yüklüdür o haberlerin satır aralarında. “Bakın; çalışılınca oluyormuş.” diye kaş kaldırıp, öğüt veren tavır zaten bu durumu hemen ele verir.

Biz size taşradan yükselen bir başka başarı öyküsünden bahsedeceğiz ama bizim hikayemiz bir parça farklı. İstanbul gibi büyük bir şehirde başlayıp, vakti zamanında ancak geçmek zorunda olanların uğradığı, Şarköy gibi kenarda köşede kalmış bir ilçede layığını bulmuş bir başarı öyküsü bu anlatacağımız.

VEİS Dondırmaları’nın şimdiki sahibi ve 2. kuşak işletmecisi Mustafa VEİS ve ailesinin, hak ederek kazanılmış başarılarının öyküsü bu. VEİS ailesi göçmen bir aile olarak İstanbul’a yerleşir. Kısa bir Ankara macerasına da tanıklık eden senelerde işletmenin şimdiki sahibi olan Mustafa VEİS dünyaya gelecektir. Takvimler 1978 yılını gösterdiğindeyse onların bugüne değin ismini sürekli cilaladıkları dondurma işi ile ilk ciddi işletmecilik deneyimleri başlayacaktır.

1978 Yılında İstanbul’un en gözde yerleşimlerinden Fenerbahçe’de bir çay bahçesinin büfesinde açılır Veis Dondurma. İstanbul’da çok daha fazla iş yapmak, hani ilk amaç odur ya; daha fazla kazanabilmek varken, onlar bir karar vererek hayatlarını Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine taşırlar. Ticari ve aile hayatları o vakitten sonra Şarköy’de şekillenecek, buraya tamamen yerleşerek artık Şarköylü olacaklardır.

VeisCafe

Tekirdağ’ın bağları ve zeytini ile meşhur ilçesi Şarköy’ün özellikle yaz turizmi ile yeni yeni flört ettiği dönemlerde, Veis Dondurma da ilçenin bu potansiyelini iyi değerlendirecek, sadece yazlıkçılar tarafından değil, Şarköylüler’in damağına bıraktığı tat ile de başarı yolculuğunun basamaklarını bir bir çıkmaya başlayacaktır.

Mustafa VEİS işletmenin ikinci kuşak temsilcisi. VEİS Dondurma’yı eşi ve kızının her alanda desteği ile bugünlere getiren kişi o. Şarköy’ün mavi gözlü denizini seyre dalabileceğiniz, ilçenin sahil caddesinde, merkezi bir konumdaki işletmeleri onların adeta çalışarak ibadet ettikleri mabedleri gibi. Bu mekan bahçe ve kapalı alana sahip, “cafe” tarzı bir işletme aslında. Güleryüzle hizmet veren çalışanları, hijyeni, keyifli ortamı ile; güzel bir sabah kahvaltısına gelebilir, yeni yaşınızın o lezzetli ve görkemli hazırlanmış pastasının mumunu burada üfleyebilir, dostlarınızla keyifli bir sohbet eşliğinde menüdeki diğer lezzetlerin tadına bakabilirsiniz pekala.

Dondurma Denince; VEİS

Ama VEİS denince akla ilk gelen mutlaka dondurma olmalıdır. Tarifinde herkesten gizlenen bir sırrı var mıdır, onu bir kenara bırakalım ama tadıp memnun ayrılmayana raslamazsınız. Şarköy’e gideceklere tavsiyeler arasında, “VEİS’te dondurma yemeden dönme !” en baştadır. Şöyle düşünülebilir ki;VEİS Şarköylüler ile kurduğu gönül bağını, yarattığı marka değeri ile Şarköy’ün turizm algısının da hizmetine sunarak perçinliyor.

Yüzde yüz sütten yapılan ve çeşit zenginliği ile göz dolduran VEİS’in dondurma menüsüne bir göz atalım isterseniz. Neler yok ki ? Ahududulu, Antep fıstıklı, cevizli, çikolatalı, damla sakızlı, diyabetik sade, fındıklı, frambuazlı, frutti, Hindistan cevizli, incirli, karadutlu, karamelli, kaymaklı, kayısılı, kavunlu, kestaneli, kuvertür, limonlu, muzlu, neskafeli, şeftalili, vişneli…

Aralarında seçim yapabilmek oldukça zor değil mi ? Özellikle mevsimindeki meyvelerden hazırlanan serin tadlar benim favorim. Meyve parçaları ile birlikte güçlü aromatik tadları yakalayabiliyorsunuz. Esanslarla tadlandırılan meyve dondurmalarından çok uzak ve dondurmayı taçlandıran lezzetler bunlar. İşte burada 1978’den beri gelen, sürekli gelişen o lezzet, o ustasının elinden demlendirilmiş maharet giriyor devreye. Sütünden içerisinde kullanacağı malzemeye kadar her şeyin en iyisi olması için büyük titizlik gösteriyorlar.

VeisDondurmaCafe

Yeni tadlar, yeni lezzetler için sürekli kendini geliştirmeye oldukça açık VEİS. Bu yüzden mesleki seminerlere, kurslara, yarışmalara, fuar etkinliklerine olabildiğince katılmaya, organizasyonlara katkı vermeye gayret gösteriyorlar.

Yaz aylarında artan talebe karşılık kışları da üretimden geri durmuyor VEİS. Belki çeşit sayısında ve üretim miktarında bir parça kısıtlamaya gidiyorlar ama yaz ayları insanın başını döndüren bir koşturmacaları var.

Yazları günde 1 ton civarında dondurma üretiyor VEİS. İşin başında bizzat Mustafa Bey ve eşi, kızı gibi yakın aile fertleri bulunuyor. Yakın zaman sonra almayı planladıkları yeni makinelerle üretimi 2 tona kadar çıkarmayı planlıyorlar. Zira Şarköy’de samimi umutlarla yükseltmeye başladıkları markaları şimdi İstanbul’dan Çanakkale’ye, Tekirdağ’dan Edirne’ye kadar Trakya’nın pek çok köşesinden rağbet görüyor. Yaz aylarında haftanın 4 günü biteviye Trakya’nın tüm bu yerleşimlerini bir uçtan bir uca dolaşarak, VEİS markalı dondurmalarını ulaştırıyorlar.

Nereler yok ki ? Mesela İstanbul’da Küçük Çekmece’ye, Tekirdağ merkeze olduğu kadar, Kumbağ, Hoşköy gibi yazlıkçıların yoğun olduğu kıyı yerleşimlere, Keşan’a, Hayrabolu’ya, Çanakkale Gelibolu’ya, Güneyli’ye…Trakya’nın diğer yerleşimlerine de VEİS tadını ulaştırabilmek için fizibilite çalışmalarını yürütüyorlar. Muhtemelen yakın zamanda Çorlu, Malkara, Silivri gibi diğer yerlerde de VEİS hatırı sayılır bir yer edinecektir.

VEİS Dondurma kendi başına büyük bir lezzetken, sunum özellikleri de onu bir kat yukarı taşıyor. Her dönemin favorisi değil midir kağıt helva arası dondurma. Hiç mi hiç modası geçmez. Dondurmanın waffle ile birlikteliği, muzla hoş bir sunum olan Banana Split…

Bir de geleneksel tadlarala birlikteliği var hani. Keşkül unutmaya başladığımız, neredeyse nostaljik hale gelmeye başlayan bir lezzet. VEİS’in dondurmasıyla birlikteliği sizi çocukluğunuza götürecektir, eminim.

Ama benim favorim Tekirdağ’ın bir başka güçlü lezzeti olan peynir helvası ile sunumu. “En iyisini Çanakkaleliler mi Tekirdağlılar mı yapar ?” denilesi bir çekişmenin arenasıdır peynir helvası. Çanakkale’de de çok lezzetlilerini bulursunuz ama Tekirdağ’ın peynir helvasına laf söyleyecek olmamalı bence. Bu işi çok iyi yapan Tekirdağlı işletmeler mevcut. Onlardan biri olan TEKBAŞ Peynir Helvası, ürününün dondurmayla sunumunda sadece VEİS markalı dondurmaları kullanıyor mesela. Her ikisi de güçlü birer marka, damak şenlendiren lezzetler olmasına karşın, ikisinin birlikteliği o lezzeti çok daha yukarılara çekiyor.

VeisteDondurma

Yarattığı marka değeri ile Şarköy’e bilinirlik katan VEİS, kendi kentine de kör bakmayan bir sosyal sorumluluk bilincine sahip. Şarköy’ün turizm değerlerini tanıtmak için doğa merkezli etkinlikler, geziler, doğa yürüyüşleri düzenliyorlar. Şarköy ve civarın az bilinen yönlerini gelenlere tanıtmak için üzerlerine düşen görevleri yeri geldikçe yapmaktan asla geri durmuyorlar. Bilinirliği yüksek turizm fuarlarında Şarköy standının başında onları görmemeniz imkansız mesela…

Yaptıkları işle Şarköy’ün kendi doğasından, turizmi turizm yapan değerlerinden yükseleceğine inançlarıyla hareket ettikleri için; bazen onları Şarköy’ün tüm bu kazanımlarını alaşağı edebilecek, Şarköy’de termik santral açılma girişimi gibi olumsuzlukların karşısında da görebiliyorsunuz.

Mustafa VEİS ve ailesi ile konuksever çalışanları; Şarköy’e kattıkları değerle, layıkıyla yaptıkları işleriyle övgülerin en büyüğünü hak ediyorlarlar.

VEİS DONDURMA

Adres : İstiklal Mah. İnönü Cd. Şarköy  /Tekirdağ

Tel : 0 282 518 84 88      Web

Facebookmail