Velimeşe Bozası Tescillendi

Coğrafi işaret başvurusu Ergene Kaymakamlığı ve Ergene Belediyesi tarafından 18.06.2020 tarihinde yapılan, tüm süreçleri Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Velimeşe Bozası, sürecin tamamlanmasının ardından “mahreç işareti” ile tescil almaya hak kazandı.  Böylece Tekirdağ’ın hali hazırda beş olan coğrafi işaretli ürün sayısı altıya çıkmış oldu. Öte yandan Hayrabolu tatlısı tescil almak üzere başvurusunun cevaplanmasını bekliyor.

Hatırlanacağı üzere Tekirdağ daha önceki tarihlerde; Tekirdağ Köftesi, Karacakılavuz Dimi Dokuması, Malkara Eski Kaşar Peyniri, Tekirdağ Peynir Helvası ve Tekirdağ Yapıncak Salamura Asma Yaprağı ürünleri coğrafi işaret almıştı.

Velimeşe’nin sakinlerinin önemli bir bölümü “93 Harbi” olarak bilinen Osmanlı-Rus Harbi sonrası, şimdi Bulgaristan sınırlarında olan Veliko Tırnova’nın Balvan Köyü’nden göçenlerce yurt edinilmiştir. Göç öncesi Balvan köyünün son muhtarı olduğu aktarılan Üzeyir Çavuş’un bozacılık yaptığı biliniyor. Velimeşe’de bozacılığın yeşermesinin simge ismi Topal Hafız lakaplı Adem Usta onun oğludur. Velimeşe’de filizlendirdiği boza kültürünü yetiştirdiği çıraklar eliyle sonraki kuşaklara aktarmıştır.

Velimeşe’nin boza ile olan ilişkisine dair ayrıntılı yazıyı Velimeşe Bozası isimli içeriğimizde bulabilirsiniz.

Facebookmail