Vize Gençlik Kampı Açıldı

Vize Belediyesi’nin girişimleri, Trakya Kalkınma Ajansı’nın koordinatörlüğü ile gerçekleştirilen; ajansa “2016 Yılı Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı -Önce İnsan” kapsamında sunulan “Vize Gençlik Kampının Hayat Bulması” projesinin açılış töreni gerçekleştirildi.

22 Şubat 2017 Çarşamba günü saat 14.00’da düzenlenen törene Vize Belediye Başkanı Sedat BALKI ev sahipliği yaparken, Vize İlçe Kaymakamı Soner ZEYBEK, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis YAVUZ, Çakıllı Belediye Başkanı Mehmet BAYRAM, Kıyıköy Belediye Başkanı Ahmet BORA, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Daire Amirleri, Okul Müdürleri, Köy ve Mahalle Muhtarları ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katılım gösterdi.

Vize Gençlik Kampı Projesi, Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı çerçevesinde hibe almaya hak kazanmış, bu maksatla düzenlenen alanın ilk açılışı daha önce gerçekleştirilmişti. Projenin ilerleyen sürecinde Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2016 Yılı Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı’na başvurularak, Vize Gençlik Kampı’nda yer alan konaklama birimleri ile sosyal alanlarının eksiklerinin tamamlanması sağlandı.

Vize’nin Küçükyayla Köyü yolu üzerinde, hemen çıkışta, sağda yer alan çam ağaçlarından oluşan koruluk proje kapsamında düzenlendi. 7838 metrekarelik bir alanda 16 adet tek kişilik, 6 adet çift kişilik olmak üzere toplamda 22 konaklama birimi; toplamda 131 metrekare alanda el sanatları üretimi için 5 adet birim; sergileme alanı olarak 103 metrekare alanda hizmet veren 3 birim yer alıyor. Vize Gençlik Kampı’nda ayrıca yemekhane, bay-bayan WC gibi ortak kullanım alanları ile danışma ve güvenlik üniteleri bulunuyor.

İlçenin “Sakin Şehir” ( CittaSlow ) vizyonuna katkı sunması beklenen Vize Gençlik Kampı’nın, öncelikle gençlerin kişisel gelişimleri için düzenlenecek sanatsal, kültürel ve sportif aktivitelere ev sahipliği yapması bekleniyor. Bu maksatla, ilk olarak 16-29 yaş arası gençlerin, hafta içi ve hafta sonu olarak düzenlenmesi planlanan el sanatları ve resim alanında eğitimlere başvurularını Vize Belediye Başkanlığı’na yapmaları isteniyor.

Fotoğraflar : Bedri Yılmaz DOĞU

Facebookpinterestmail