Vize “Yerel Pazar”ına Kavuştu

Trakya’nın Sakin Şehir ( Cittaslow ) ünvanına sahip tek yerleşimi olan Kırklareli’nin Vize ilçesi, bu ünvanı hakedişini besleyen öğelerin başında gelen “yerel pazar” oluşturulması ile ilgili projeyi nihayetlendirdi. Vize Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen proje kapsamında Vizeli üreticiler yerel pazar bünyesinde kendilerine sunulan satış stantlarına kavuştular.

Proje Hakkında…

Vize Belediyesi tarafından “2015 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Projesi” kapsamında hazırlanıp Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan; “Vize’nin Cazibe Merkezi “Yerel Pazar” Projesinin Hayata Geçirilmesi ile Haliçi Bölgesi İyileştirilmesi Projesi“nde sona gelindi. Paroje kapsamında Haliçi bölgesinin ıslahı gerçekleştirilerek, 28.11.2016 günü düzenlenen ve geniş katılımla gerçekleştirilen açılış töreni ile yerel pazar için oluşturulan satış stantları Vizeli yerel üreticilerin hizmetine sunuldu.

vizeyerelpazaracilisibedriyilmazdogu

Proje ile yerel yerel üreticilerin korunması, aile ekonomisine katkı sağlamaları için üretimin teşvik edilmesi; tüketicilerin ise yerel, temiz ve güvenilir ürünlere ilk elden ulaşabilmesi; Cittaslow ( Sakin şehir )  ve Slowfood ( Yavaş yemek ) vizyonunun Vize’nin değerli bir kazanımı olduğundan hareketle bu kavramın korunması, içselleştirilmesi ve geliştirilmesi amaçlanıyor. Kadınların Vize’nin çalışkan üreticileri arasında sosyo-ekonomik hayatta daha fazla rol üstlenmesi ise projenin özel amaçları arasında yer alıyor.

yerelpazaracilisielifacikgozbasturk

Proje kapsamında;

  • Yöre ürünlerinin satılabiliceği, üretici ve tüketiciyi adil, ulaşılabilir ve güvenli ürün ekseninde buluşturmayı hedefleyen 1 adet tek katlı “yerel pazar” ile 12 adet satış stantı,
  • Yerel pazar yerinin çevre düzenlemesi ile süs havuzu yapımı,
  • Haliçi bölgesinde yerel pazarı çevreleyen ve esnafça kullanılan belediyeye ait dükkanların cephe yenilemesi,
  • Gerek görülen dükkanların çatı yenilenmesi,
  • Cazibe merkezini bütünleyen 34 adet dükkanın cephe güzelleştirmesi,
  • Bölgenin sert zeminler ile yeşil alanlar arasında denge gözetilerek çevre düzenlemesi, gerçekleştirildi.

Projenin Cittaslow Vize‘nin daha fazla tanınmasında önemli sacayaklarından biri olması öngörülüyor.

VizeYerelPazar

Trakya Gezi Rehberi olarak yıllarca Trakya’nın kendi öz değerlerinden yükselmesini savunarak yaptığımız yayınlar çerçevesinde bölgemizde böylesi güzel örneklerin olmasından duyduğumuz mutlulukla; emeği geçenlere teşekkür ediyor, Vizeli üreticilerimize hayırlı ve bol kazançlar diliyoruz.

Fotoğraflar : Elif Açıkgöz BAŞTÜRK / Bedri Yılmaz DOĞU

Facebookpinterestmail