Vize’de Ihlamurlar Zamanı

Kırklareli’nin Vize ilçesi tarih ve kültür varlıkları, her mevsim başka güzellikler sunan dingin doğası, kent ve insan dokusu ile şüphesiz Trakya’nın en büyük zenginliklerini barındıran yerleşimlerinin başında gelir. Tarihi Kentler Birliği üyesi olan ilçe, Trakya’nın Cittaslow ( Sakin Şehir ) ünvanlı tek yerleşimi olmanın avantajıyla büyük bir marka değerine sahiptir.

Tüm bu övgü kelimelerinin yanında; “ıhlamur kokulu kent”tir Vize. Hele ki Haziran ayının ilk yarısında, hele ki akşam güneşinin henüz battığı, ılık bir serinliğin verimli Vize ovasını boydan boya dolaştığı saatlerde, ilçeye uzaklardan yaklaşıyor olsanız bile ıhlamurun kokusunu başınızı döndürürcesine duyarsınız.

İşte şu günlerde Vize‘de tam da “ıhlamurlar zamanı”…

Okulların kapandığı ilk hafta sonunda, sevdiklerinizle güzel anlar geçirmek için yolunuzu Vize‘ye düşürmeye bakın. Ihlamur kokularını genzinize kadar çekeceğiniz ilçenin tarihi dokusu size çok daha fazlasını vaat edecektir. Trakya’da rastlanmış tek Roma dönemi odeonunu görebilir; Kale Mahallesi’nin tarihi dokusunda çok daha fazlasına tanık olabilir, tabiri caizse zamana dokunabilirsiniz.

Vize Kalesi kalıntılarının olduğu tepeden ilçeyi panaromik olarak izlerken, çiçek bezeli sokakların orta yerindeki Vize Ayasofyası’nı ( Gazi Süleymanpaşa Camii ), Şerbetdar Hasan Bey Camii’ni, tarihi hamam kalıntılarını birbirine omuz vermişçesine bir mesafede görebilirsiniz. Yunan Edebiyatı’nın mihenk taşlarından Georginos Vizyonos’un; ola ki çocukluk yıllarında su içtiği tarihi çeşmelerden kana kana içip tazelenmeniz pek mümkün.

VişneBahçeleri@BedriYılmazDoğu

Tut ki, ıhlamur kokularının son demlerine yetişmiş, alına al kirazları kaçırmışsanız; dallarını yerlere eğdirircesine yüklü vişneleri, sarı benzine çil oturmuş mis kokulu kayısıları ve dahi cümle yemişi dallarından kendi ellerinizle toplayabilirsiniz Vize‘de. Bunun için size bahçelerini, bağlarını açan konuksever Vizeliler bulacaksınız. Onların bağlarda, bahçelerde, tarlalardaki işlerine tanık olup, keyif dolu bir sohbetle demlenebilirsiniz.

Suyun gücüyle yeşile kesmiş doğasında yer alan huzur dolu kır lokantalarında yörenin lezzetlerinden tatmayı ihmal etmeyin. Tazeleneceksiniz !

Gelmişken sırtını verdiği Istrancalar boyunca bir yolculuğa çıkın. Her biri bir şirinlik muskası köyleri bir bir geçip, aniden karşınıza çıkabilecek torlukçuların emeğe bulanmış öykülerine ortak olun. Cehennem Şelaleri‘nde cennetten bir köşe bulacaksınız. Buz gibi berrak sulara ayaklarınızı sokup tüm yorgunluğunuzu atarken, suyun sesine kuş cıvıltılarının karıştığı yemyeşil bu doğada ruhunuza şifa katın.

Kıyıköy@TanselKAYA

Ve gelmişken, ilçenin Karadeniz kıyısındaki güzeller güzeli beldesi Kıyıköy‘ü mutlaka görün. Yeşile bezenmiş vadileri berekete keserek sükunetle akan iki akarsunun tam ortasında, Karadeniz’in zaman zaman hırçınlaşan sularına kafa tutarcasına sokulmuş bir tepede; tarihe tanıklığını her adımda hissedeceğiniz bu güzel beldenin tadını çıkartın. Dingin sularında yüzün, taze ve lezzetli balıklarından tadın, Roma’yı yakan Neron’un bir dönem sayfiye olarak kullandığı bu yerleşimi çevreleyen kale surlarından içeri adım atarak eski Rum evlerine konaklık eden sokaklarda kaybolun.

Kaybolun dediysek de endişeye mahal yok ! Kıyıköy‘de her yol sizi denize çıkaracaktır. Suyun sesini, yosun kokuları taşıyan rüzgarın nefesini takip edin, yeter !

Güzel bir hafta sonu için Vize sizleri bekliyor.

Fotoğraflar :

Vize Belediye Arşivi ( Ihlamur kenti ), Bedri Yılmaz DOĞU ( Vişne bahçesi ), Tansel KAYA ( Kıyıköy )

Facebookpinterestmail