Yarı Yıl Tatilinde; Rotamız Trakya

Son yıllarda yaz mevsimini deniz, kum güneş, kışı kar ve kayak tatili yaparak geçirme alışkanlıklarının dışında arayışlar peşinde olan, gezgin ruhlu bir tatilci profili oluşmaya başladı. Hal böyle olunca, tur şirketleri ve konaklama merkezleri de bu yeni profile hitap edebilecek yeni önermeler sunmaya başladılar.

Yarı yıl tatiline sayılı günler kala bu zamanı değerlendirmek isteyenleri plan yapma ve yer bulma telaşı sardı. Turizme yön verenler, yarı yıl tatili için iç ve dış turizme yönelik ciddi sayıda bir talep olduğu tespitinde birleşiyorlar.

Peki ya, “Kendi planımı kendim yaparım !” diyenler… İşte Trakya’da size birkaç öneri.

BOCUK GECESİ

Yarıyıl tatilinizin daha ilk günü için işte size sıradışı bir öneri. Bocuk Gecesi…

Bocuk gecesi, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca beldesinde kutlanan ve son yıllarda popülerliğini “Trakya’nın cadılar bayramı” diye sunulmasına borçlu, halk takviminin özel yapraklarından biridir.

Bocuk Gecesi / Çamlıca Beldesi – Keşan

Balkanlar’da yaşayan Türk ve Müslüman halkın arasında kendine kimlikli bir dizi ritüelle kutlanan ve kışın en soğuk gecesini ifade eden Bocuk Gecesi bu yıl 18 Ocak 2020 tarihinde ziyaretçilerini ağırlayacak. Bu özel gece için başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin ve dahi Trakya’nın pek çok köşesinden binlerce ziyaretçinin bu küçük beldeye akın etmesi bekleniyor.

Korku öğeleriyle beslenen Bocuk Gecesi hakkındaki ayrıntılı bilgiyi daha önce sayfalarımızda yer verdiğimiz linkte bulabilirsiniz.

EDİRNE

Bocuk gecesini Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca beldesinde geçirdikten sonra, “Gelmişken bir de Edirne’yi görelim.” diyerek direksiyonu “Sultanlar Şehri, Şehirlerin Sultanı” Edirne’ye kırabilirsiniz.

Osmanlı’ya neredeyse bir asır başkentlik yapmış bu kadim kent doğası, tarih ve kültür varlıkları, gastronomik değerleri, alışveriş sevenlerin kendilerini kaybedebileceği tarihi çarşılarıyla oldukça davetkar.

Edirne © Yılmaz AYNALI

Edirne’yi bir güne sığdırmanın mümkünü yok. Planlamanızı en azından bir hafta sonu, hatta daha fazlası için yapmakta yarar var. Öncesinde mutlaka gezip görmeniz yerler, yapmanız gerekenler ile ilgili sıkı bir planlama yapın. Ve, sokaklarında kaybolmayı göze alarak Edirne’nin tadını çıkarın.

TRAKYA BAĞ ROTASINDA AYRICALIKLI BİR KONAKLAMA DENEYİMİ

Evet, yarı yıl tatili için size bir kar oteli sunamıyoruz. Zaten, hava durumu bültenlerine bakılırsa, her yıl Balkanlar’dan Türkiye’ye sokulan kış mevsiminin pek de kapımızı çalacağı yok. Hoş, öylesine tıkış tıkış bir yerde olmak ister miydiniz diye aklınıza bir kurt düşürüp, eldeki ile yetinmeyi deneyelim.

Lüleburgaz Arcadia Bağlarında Bir Bağ Oteli

Trakya için ayrıcalıklı bir agro-turizm önermesi olarak tasarlanan Trakya Bağ Rotası’nın özellikle Tekirdağ ve Kırklareli ayaklarında, sizi özel hissetirecek konaklama deneyimleri yaşamanız mümkün. Yılın bu mevsimi için sakin, dingin ve gözlerden uzak bir tatil çok daha hatırda kalası olabilir.

Trakya Bağ Rotası ile ilgili kurumsal web sayfalarına göz atabilirsiniz.

KIYIKÖY ve İĞNEADA

Kırklareli sınırları içerisinde, suyun ve onu çevreleyen kendine kimlikli bir doğa parçasının şekillendirdiği bir coğrafyaya sahip, Karadeniz’in en batı ucundaki bu iki kıyı beldesi yarıyıl tatili için size farklı deneyimler sunabilir.

Kıyıköy © Orkun AKMAN

Patlamış bir gökyüzü, yağmur veya şansınız varsa kar bulutlarına gebe dramatik bir gökyüzü, onlara eşlik eden deli poyraz… Tüm bunlara rağmen zevkinize ve bütçenize hitap edebilecek ister modern, ister zamanın öteinden hikayeler anlatan restore edilmiş asırlık konaklarda sıcacık konaklama imkanı… Yazın tüm kargaşasından yaka silkmiş olmanın tadını çıkartan sessiz ama dingin Kıyıköy ve İğneada sokakları, orman içi patikaları, koylar, kumsallar… Longoz göllerinde kano keyfi yaşayabilir, Kıyıköy’ün akarsularında sandal sefası yapabilirsiniz…

İğneada @ Erhan BAYCAN

Daha geçtiğimiz günlerde haber bültenlerine “Bu yıl Karadeniz’de yaşanan en büyük balık avı” haberleri yöredeki balık mutfağının ipuçlarını fısıldar gibi değil mi ? Karadeniz’in en lezzetli balıklarını ustasının elinden tadabilir, damaklarınızı şenlendirebilirsiniz.Bu iki beldenin yakın çevresindeki kır lokantalarından, et ürünleri ve yöresel mutfaklarının şöhretinden henüz bahsetmiyoruz bile…

ISTRANCALARIN BAĞRINDA FARKLI BİR KONAKLAMA

Trakya Bağ Rotası bahsinde prestijli bir konaklama deneyimi önerirken, farklılık arayanlar için sizi Istrancalar’ın bağrına davet ediyoruz.

Kırklareli’nin en önemli turizm rotalarından biri olan Dupnisa mağarasına Kırklareli yönünden gidenlerin tercih ettiği yol üzerinde bulunan Armutveren köyünde, Istrancaların tam da bağrında diyebileceğimiz bir mevkide yer alan Yurtoba Doğal Yaşam Alanı, alışıldığın dışında bir konaklama deneyimi yaşamak isteyenlerin tercihi olabilir.

Yurtoba Doğal Yaşam Alanı

Yurtoba Doğal Yaşam Alanı, Türk oba kültürünü yaşatmak üzere farklı büyüklüklerde tasarlanmış “yurt” denilen konaklama mekanlarından ve ortak kullanım alanlarından oluşuyor. Köyün Eski Değirmen Mevkii’nde, Mutlu Deresi yakınlarında yer alan Yurtoba, Istrancalar’ın her mevsim ayrı güzellikler sunan doğasında sanal zincirlerinizi kırıp, kendinizle başbaşa kalabileceğiniz keyif dolu bir mekan.

Ayrıntılı bilgi için web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Facebookmail