Yayla Mahallesi’ne Ziyaretçi Akını

Yürütülen projeler ve restorasyon çalışmalarıyla yepyeni bir görünüme kavuşan Kırklareli’nin Yayla Mahallesi yarıyıl tatilinde ziyaretçi akınına uğruyor. Güzel havayı fırsat bilen ziyaretçilerin en önemli durakları ise kent dokusuna kazandırılan kültür evleri oluyor. En çok da Ocak 2018’de kapılarını açan Atatürk Evi

Yayla Mahallesi Kültür Evleri ile kabuğunu kırıyor

Geçtiğimiz yüzyılın ilk çeyreğine kadar, özellikle Rum, Bulgar ve bir kısım Yahudi halka ev sahipliği yapan Kırklareli’nin Yayla Mahallesi, bu halkların mübadeleler ve başka sebeplerle kentten ayrılmalarından sonra bir parça kaderine terkedildi. Özellikle iki binli yıllara yaklaşırken bu kadim mahallenin karakteristik evleri kent dokusundan sessiz sedasız, bazense hoyratça, feryat figan ayrılır oldu.

İki bin onlara yaklaşırken kent dokusunun korunması ve bunun üzerine bir turizm vizyonu kurulabileceği fikri üzerine yoğunlaşan cesaret dolu girişimler, yerel yönetimler ve Trakya Kalkınma Ajansı gibi paydaşların da bu vizyonu maddi manevi desteklemesi ile günden güne arttı. Yürütülen projeler, restorasyon ve sokak iyileştirme çalışmaları, bu dokunun kültür sanat faaliyetleri ile zenginliştirilmesi sonucu mahalle bugünkü görünümüne kavuştu.

Kabuk değiştiren Yayla Mahallesi  son haftalarda başta Trakya yerleşimleri olmak üzere, İstanbul ve farklı şehirlerden gelenlerin akınına uğruyor. Özellikle yarıyıl tatilinin gelişiyle ziyaretçi sayısında gözle görülür bir artış gözlemleniyor. Bu artışın sebeplerinin en üst sırasında Yayla Mahallesi dokusuna kazandırılan ve yeni nesil müzeclik anlayışı ile kapılarını aralayan üç önemli kültür evi bulunuyor.

Yayla Mahallesi yokuşundan başlayarak birbirine hepi topu 50’şer metre mesafede bulunan Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresi bünyesinde hizmet veren Kültür ve Sanat Evi; Yayla Meydanı’nın başında Ocak 2018’de açılan ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te yaşadığı evin birebir modellendiği Atatürk Evi ile Yayla Meydanı’nın diğer ucunda yer alan ve ulu önderin babasının hatırasına ithaf edilen Ali Rıza Efendi Kültür Evi

Özellikle Atatürk Evi, kapılarını ziyaretçilerine kısa süre önce açmış olmasına rağmen büyük ilgi görüyor. Yazılı ve görsel basına defalarca konu olan Atatürk Evi sosyal medyanın da gücüyle geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Yarıyıl tatilini fırsat bilen ziyaretçiler Ata’nın Selanik’teki evinin birebir modellendiği evi ziyaret edebilmek için Yayla Meyda’nında uzun kuyruklar oluşturuyor.

Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresi Kültür ve Sanat Evi ile Kırklareli Belediyesi’nin girişimleri, yerli ve yabancı çeşitli paydaşların katkıları ile 2017 yılı Aralık ayında hizmete giren Ali Rıza Efendi Kültür Evi ise şehrin kültür, sanat, kırsal yaşam, tarih ve insan dokusuna dair betimlemeleri ile göz dolduruyor. Ali Rıza Efendi Kültür Evi’nde Yunanistan, Bulgaristan ve Karadağ’a ait oda düzenlemeleri yerli ziyaretçiler kadar Balkan devletlerinden ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor.

Yeni nesil müzecilik anlayışıyla düzenlenen kültür evleri Pazartesi hariç haftanın her günü, mesai saatleri süresince Kırklareli Yayla Mahallesi’nde ziyaret edilebilir.

Fotoğraf : Savaş ERDEM

Facebookmail