Zeki GÜLER Yerel Tarih Çalışmalarını Kitaplaştırdı

Trakya’nın yazılı ve sözlü tarihinin zamana serpiştirilmiş izlerini süren yerel tarih araştırmacılarının sayısı ümit verici şekilde artıyor. Senelerdir sosyal medya araçlarıyla paylaştığı birikimlerini  “Geçmişten Günümüze Velimeşe” adını verdiği kitapta toplayan Zeki GÜLER onlardan biri. Kitap 93 Harbi’yle birlikte Bulgaristan’ın Tırnova bölgesinden yola çıkan göçmenlerin Trakya’nın tam da orta yerindeki berekete kesmiş bir ovayı yurt yapmalarının bir buçuk asırlık öyküsünü belgeler, sözlü ve kültürel tarih öğelerinin ışığında ele alıyor.

Zeki GÜLER yazılı ve sözlü tarih araştırmalarını kitaplaştırdı…

Trakya’da son yıllarda, sosyal medyanın sunduğu etkileşim olanaklarının da yardımıyla kendini ifade etme ortamı bulan yerel tarih araştırmacılarının çalışmaları öne çıkıyor. Yöreyi bilen, hissedişine vakıf bu araştırmacıların çalışmaları çoğu zaman genel tarih okuyucularına da yepyeni bakış açıları sunuyor. Akademik çalışmalara, sözlü ve kültürel tarihin yan okumalarıyla omuz veriyorlar.

Lüleburgazlı yerel tarih araştırmacısı Mustafa GÜLTEKİN, Kırklareli’nde Ali ÇAKIR, Edirne’de Aydemir AY gibi isimler ilk akla gelenler. Akademik tarih dilinin didaktik yapısını, sözlü ve kültürel tarihin naifliğiyle harmanlayan bu isimlere, şiir, roman gibi edebi sanat dallarıyla omuz veren başka başka isimler eşlik ediyor. Bazıları sosyal medyada paylaşımlarını okuyucularına ulaştırmaya çabalarken, bazıları da “söz uçar yazı kalır” diyerek araştırmalarını kitaba basma şansına sahip olabiliyor.

Zeki GÜLER onlardan biri. Tekirdağ Velimeşe’de yaşayan Zeki GÜLER, kültür köklerine dair yolculuğunda edindiği yazılı ve sözlü tarih belgelerini uzun yıllar sosyal medya mecralarıda paylaştıktan sonra, nihayet bir kitapta toplayarak geçtiğimiz haftalarda okuyucularıyla paylaştı. GÜLER, “Geçmişten Günümüze VELİMEŞE” isimli kitabında 93 Harbi ile Bulgaristan’ın Tırnova bölgesinden gelerek Velimeşe ovasını kendisine yurt edinen göçmen köklerinin yaklaşık bir buçuk asırlık izini sürüyor.

Editörlüğü’nü Doç.Dr. Tuncay Bilecen yaptığı kitapta arşiv belgelerine, sözlü ve kültürel tarihin tanıklarından elde edilen pek çok belge, görsel eşlik ediyor. Tarihi ve sosyal mekanları, “aşure hırsızlığı”, “kolada gecesi” gibi unutulmaya yüz tutan gelenek ve görenekleri, Velimeşe’yi başlarını sokacak bir ovadan ziyade kültür köklerine sıkı sıkıya tutunacakları bir yurda çevirmelerinin hikayesine dair tüm detayları, mutfak kültürünün cezb edici yansımalarını ve daha pek çok güzelliği bu kitapta bulabiliyorsunuz.

Kitabı Velimeşe muhtarlığından, eser sahibinin imzası ve konukseverliğiyle edinebileceğiniz gibi, kitapyurdu.com web sitesinden de adresinize sipariş edebilirsiniz.

Biz de Trakya’ya değer katan bu kıymetli eser için Zeki GÜLER’i ve onun nezdinde emeği geçenleri kutluyor, yeni çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Facebookpinterestmail