662. Kırkpınar Başpehlivanı Yusuf Can ZEYBEK

Dünyanın en uzun soluklu spor müsabakalarından biri olan Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri bu yıl kapılarını 662. defa sporseverlere araladı. Seyir gücü yüksek müsabakalara sahne olan güreşler aynı zamanda sürprizlerle doluydu. Favori birçok ismin başpehlivanlığa erken veda ettiği müsabakalar sonucunda 662. Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı final müsabakasında İsmail BALABAN’ı yenen Yusuf Can ZEYBEK oldu.

Dünyanın en uzun soluklu spor müsabakalarından biri

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Olimpiyat Oyunları gibi dünyanın en uzun soluklu spor müsabakalarından biri olarak kabul ediliyor.Derin kültür köklerinden hayat bulan, bu müsabakaları besleyen kendine kimlikli rituellere sahip Kırkpınar Yağlı Güreşleri aynı zamanda UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası” listesinde yer almaktadır.

3. tur müsabakalarında sürprizler

Güreşlerin ikinci gününde 3. tur eşleşmeleri şu şekilde gerçekleşti : Ali Gürbüz-Özkan Yılmaz, Emre Erkal-Orhan Okulu, Cengizhan Şimşek-İsmail Balaban, Hamza Köseoğlu-Kürşat Şevki Yılmaz, Mustafa Batu-Hüseyin Gümüşalan, Serhat Gökmen-Mehmet Yeşil Yeşil…

Çeyrek finale giden yolda 3. tur güreşleri favori isimlerin erken vedasıyla güreş severlere sürprizli anlar yaşattı.

Geçmiş yılların Kırkpınar başpehlivanlarından olan ve bu yılın favorilerinden görülen Ali Gürbüz müsabakanın 58. Dakikasında rakibi Özkan Yılmaz’a yenilerek Kırkpınar Er Meydanı’na erken veda etti.

Geçtiğimiz yılın şampiyonu olan ve kural ihlali sebebiyle daha sonra unvanı elinden alınan Cengizhan Şimşek’in cezasının bitişinden sonra Kırkpınar’da unvanı için başa kadar mücadele etmesi bekleniyordu. Çeyrek final müsabakalının 97. dakikasında deneyimli Kırkpınar başpehlivanlarından İsmail Balaban’a yenilmesi bu beklentileri boşa çıkarmış oldu.

Yapılan güreşler sonucu rakiplerini yenen Orhan Okulu, Hüseyin Gümüşalan, Kürşat Şevki Korkmaz, Özkan Yılmaz, Mehmet Yeşil Yeşil ve İsmail Balaban ile turu direkt geçen Fatih Atlı ve Yusuf Can Zeybek çeyrek finale yükseldi.

Çeyrek finalde de sürprizler yaşandı

Yapılan çeyrek final müsabakaları sonucunda bu yılın en büyük favorilerinden gösterilen Orhan Okulu’nun Mehmet Yeşil Yeşil’e yenilmesi güreş severler için sürpriz oldu. Öte yandan oldukça teknik güreşen geçmiş dönem Kırkpınar başpehlivanlarından Fatih Atlı’nın vedası da çok konuşuldu.

Edirne’de devam eden 662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlık boyunda çeyrek final güreşleri sonucunda yarı finale kalan isimler, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil, Hüseyin Gümüşalan ve Yusuf Can Zeybek oldu. Yapılan kura çekimi sonucunda yarı final eşleşmeleri şu şekilde oluştu:

İsmail Balaban – Hüseyin Gümüşalan
Mehmet Yeşil Yeşil – Yusuf Can Zeybek

Seyfettin Selim 15. Kez Kırkpınar Ağası oldu

Güreş müsabakaları devam ederken, gelecek yılın Kırkpınar ağası da belirlendi. Ağalık ihalesi 4 milyon 23 bin TL ile açıldı. Ağalık ihalesine Ağa Seyfettin Selim ile Mehmet Tüysüz katıldı.

Ağa adayları çeşitli teklifler sundu ve 22 Milyon 222 bin TL ile en yüksek teklifi veren, Ağa Seyfettin Selim bir kez daha ağalık ihalesini kazandı. Selim, 22 Milyon 222 bin lira vererek, ağalığın sembolik koçunu açık artırmada aldı.

662 yıllık Kırkpınar tarihinde ilk kez 4 altın kemerli ağa olma unvanına sahip olan Seyfettin Selim, 15. kez güreş ağalığı yapacak.

Finalin adı belli oldu

662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde finale adını ilk yazdıran isim Hüseyin Gmüşalan’ı yenen İsmail Balaban oldu.

Mehmet Yeşil Yeşil ve Yusuf Can Zeybek mücadelesi oldukça çekişmeli geçti. Müsabaka sonunda sevinen taraf deneyimli Mehmet Yeşil Yeşil’i yenen Yusuf Can Zeybek oldu. Mücadelesi ve centilmenliği ile Mehmet Yeşil Yeşil güreş severlerin büyük takdirini topladı.

Veeeee 662. Kırkpınar Başpehlivanı…

Türkiye’nin en sevilen spor müsabakalarından olan, her yıl sonucu merakla beklenen, şehirde ciddi bir turizm hareketliliğine sebep olan Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri bu yıl da kıran kırana müdabakalara sahne oldu. Favori gösterilen pek çok ismin erken vedasına sahne olan er meydanında başpehlivanlık mücadelesine İsmail Balaban ve Yusuf Can Zeybek çıktı.

Yapılan başpehlivanlık güreş müsabakası sonucunda dişli rakibi İsmail Balaban’ı yenen Yusuf Can Zeybek 662. Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı oldu.

Facebookpinterestmail